Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya Ekonomisi Enflasyona ve Savaşa Rağmen Büyüyecek!

İspanya Maliye Bakanı, savaşa ve enflasyona rağmen ülke ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyledi. Detaylar haberde;
İspanya Ekonomisi Enflasyona ve Savaşa Rağmen Büyüyecek!
HABER GİRİŞ

İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino, bugün yaptığı bir açıklamada yükselen enflasyona ve Ukrayna’daki savaşa rağmen gelecek yıl İspanya ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyledi.

Mevcut olumsuzluklara ve fiyat artışlarındaki tırmanışa rağmen Calvino, ekonomiye dair iyimser yorumlarıyla dikkat çekti. 2022’nin ikinci yarısında ekonomide yüzde 4 üzerinde büyüme beklediğini aktardı.

Bu arada İspanya hükümeti Nisan ayında, 2022 için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 4,3’e düşürmüştü.

Ekonomideki Büyüme, Tahminlerin Altında Kaldı

Bakanın İspanya ekonomisindeki büyüme açıklamasından hemen önce gelen veriler tahminleri karşılamamıştı. Geçen hafta yayımlanan rapor, 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 oranında büyüme olduğunu gösterdi.

Piyasada 0,3’lük bir büyüme tahmin ediliyordu. Yıllık bazda da beklentiler hafifçe kaçırıldı ve yüzde 6,3 büyüme kaydedildi. Çeyreklik büyüme zayıf kalsa da yıllık büyüme güçlü geldi.

GCM Yatırım Banner

Fakat enflasyon verisi, aynı iyimserliği yaratmadı. Haziran ayında İspanya’da enflasyon oranı 37 yılın zirvesine ulaşarak 10,2 seviyesine yükseldi. Bakan Calvino, enflasyon verisi sonrasında yaptığı bir açıklamada artışı, Rusya’nın gaz ve petrol ihracatı kesintileriyle enerji fiyatlarındaki yükselişe bağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.