Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’da Ekonomik Büyüme Ön Tahminleri Karşılamadı

İspanya’nın gayri safi yurt içi hasılası 2022’nin ilk çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 6,3 büyüdü. İşte detaylar;
İspanya’da Ekonomik Büyüme Ön Tahminleri Karşılamadı
HABER GİRİŞ

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü, 2022 birinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. İspanya ekonomisi 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 oranında büyüdü.

Piyasa ön tahminlerinde bu oran yüzde 0,3 seviyesindeydi. Geçen yılın son çeyreğinde ise yüzde 2,2’lik artış gerçeklemişti.

İspanya ekonomisi söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 6,3 büyüme kaydetti. Bu da yüzde 6,4 olan geçici tahminlerin 0,1 puan altında kaldı.

İspanya Ekonomik Büyüme
Kaynak: İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü

2021’in ilk çeyreğinde yüzde 17,5 (ön tahminlerde yüzde 19,8) ile belirgin bir yükseliş gösteren İspanya ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 3,4, dördüncü çeyrekte ise yüzde 5,5 oranında büyümüştü.

Raporda yıllık GSYİH’ye iç talebin katkısının 4,0 puan olduğu belirtildi. Dış talebin 2,3 puanlık katkı sağladığı belirtilirken, önceki çeyreğe göre onda beş puan daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Ulusal talep söz konusu olduğunda, hanehalklarının nihai tüketim harcamalarının olumlu katkı sunduğu ifade edildi. Öte yandan kamu idarelerinin nihai tüketim harcamalarında 0,1 puanlık düşüş oldu.

Dış talep altında mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ye yıllık olarak 6,0 puan katkı sağladığı, bunun da mal ve hizmet ithalatından gelen 3,7 puanlık negatif etkisini dengelediği belirtildi.

Yılın ilk çeyreğinde nihai tüketim harcamaları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,3 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın