Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO İhracat Endeksi Son 3 Aydır Kritik Seviyenin Altında

Türkiye İhracat İklim Endeksi üst üste üç aydır eşit değerin altında kaldı. İSO Ekim ayına ilişkin raporunu açıkladı. Detaylar haberde...
İSO İhracat Endeksi Son 3 Aydır Kritik Seviyenin Altında
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Ekim ayına ilişkin Türkiye İhracat İklim Endeksi raporunu yayımladı. Ağustos ayında kritik seviyeye inerek, Eylül ayında yerini koruyan endeks Ekim’de daha da düşüş gösterdi. Eylül ayında eşik değer 50,0’nin altında kalarak 49,0 puanına gerileyen endeks, Ekim ayında 48,5 puan seviyesinde yer aldı.

Endeks Ekim ayında dış talep koşullarında yılbaşından bu yana en belirgin bozulmaya işaret etti.

Söz konusu raporda ihracat ikliminde 2023 başından bu yana bozulma kaydedildiği, zayıflığın ana kaynağının ise Avrupa olmaya devam ettiği kaydedildi.

Türk imalat sektörü ihracatının Avrupa’da İspanya hariç tümü Ekim ayında daralma kaydettiği belirtildi. ABD, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde büyüme görüldüğü bildirildi.

Birleşik Krallık’ta son üç aydır ekonomik aktivite azalırken, Almanya’da daralmanın dört aydır devam ettiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Talebi Olumlu Yönde Etkileyen Pazar Orta Doğu’da Yer Aldı

İSO raporu kapsamında Rusya’da üretim Ekim’de güçlü bir şekilde artmaya devam ederken talebi olumlu yönde etkileyen pazarların çoğunluğu Orta Doğu’da yer aldı.

Asya Ülkeleri dördüncü çeyreğin başında güçlü performans gösteren diğer pazarlar arasında boy gösterdi.

Rapora hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Türk imalar sanayi ihracatçılarının Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumdan Ekim ayında da etkilenemeye devam ettiğini söyledi.

Orta Doğu’da gözlenen büyümenin genel tablodaki bozulmaya engel olmadığı kaydedildi. Harker, yeni ticaret arayışına yönelen imalatçılara seslenerek, bunların ekonomik durumun daha güçlü seyrettiği bölgelere odaklanabileceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.