Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO Başkanı: İhracatçıya Yüzde 40 Kuralı Kademeli Şekilde Azaltılmalı

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, ihracat dövizlerinin yüzde 40’ının bozdurulması yönündeki kural hakkında talepte bulundu. Detaylar haberde...
İSO Başkanı: İhracatçıya Yüzde 40 Kuralı Kademeli Şekilde Azaltılmalı
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısı bugün gerçekleşti. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede bulunarak, enflasyonist ortamların yarattığı illüzyonun sonuna gelindiğini belirtti.

Başkan Bahçıvan, asgari ücret zammı ve vergi ayarlamalarının etkisiyle enflasyonun seyrinde yeniden bir bozulma görüleceğini söyledi.

Bunun yanında Mevcut desteklerin ihracat kabiliyetinin geliştirilmesine yeterince katkı sağlamadığını belirtti.

Bahçıvan, ihracat dövizlerinin yüzde 40’ının bozdurulması yönündeki kuralın “kademeli bir şekilde azaltılarak, makul bir biçimde sıfırlanması” talebini yineledi.

Geçen yıla yönelik değerlendirmede bulunan İSO Başkanı Bahçıvan, 2023’ün ortalarına kadar izlenen rasyonellikten uzaklaşan ekonomi politikalarının kaçınılmaz sonucunun fiyat istikrarının kaybedilmesi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yılın başından itibaren yüksek maliyetlerin ihracat piyasalarındaki rekabet gücünü sekteye uğratmış durumda olduğunu aktardı.

Türkiye’nin elindeki fırsatları daha güçlü kullanması gereken bir modele ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Bahçıvan, “Enflasyonist bir büyümenin bedelini toplum olarak hep birlikte ödeyeceğimizi her vesile ile dile getirdik.” dedi.

Ülkede, başta Merkez Bankası olmak üzere kurumsal bağımsızlığın kalıcı tesisinin, en temel politika öncelikleri arasında yer alması gerektiğini söyledi.

İSO toplantısında konuşan isimlerden biri Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, ekonomi programına yönelik ve kur korumalı mevduat hesabı hakkında açıklamada bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.