Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşletmelerin Çin’den Hindistan’a Geçmesi Ülkenin Yararına Olmayabilir

MIT Profesörü Abhijit Banerjee, işletmelerin Çin'den çıkarak ülkeye gelmesinin Hindistan'ın yararına olmayabileceğini söyledi.
İşletmelerin Çin’den Hindistan’a Geçmesi Ülkenin Yararına Olmayabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2019’da Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Hint asıllı Amerikalı iktisatçı Abhijit Banerjee, Pazartesi günü ABP Ananda’da yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Covid-19 orada başladığı için herkesin Çin’i suçladığını söyleyen ekonomist, işletmelerin Çin’den kayarak Hindistan’a gelmesiyle ülkenin yarar sağlayacağı yönündeki söylentilerin doğru olmayabileceğini dile getirdi.

Sonuçta Trump salgından dolayı Çin’i suçlarken başka ülkelerden de benzeri açıklamalar gelmişti. Wuhan suçlamaları reddederken artan gerilimle ticaret savaşı endişeleri yeniden yükseldi.

Alınan son bilgilere ışığında Çin bazı ABD ürünleri için yeni tarifelerden vazgeçerken, Trump’ın ticaret anlaşmasını yeniden açmakla ilgilenmediği öğrenildi.

Abhijit Banerjee Çin Para Birim Düşürürse Ne Olur İki süper güç arasında artan endişelerin ortasında konuşan Nobel ödüllü ekonomist, şirketlerin Çin’den Hindistan’a kaymasının sanılanın aksine Hindistan için iyi olmayabileceğini savundu.

Yardım paketi için Merkez tarafından harcanması planlanan miktarın gayri safi yurtiçi hasılaya oranı hakkında konuşan Banerjee, ABD, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerin kendi GSYİH’lerinin oranlarının büyük bir kısmını harcıyor olduklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Hindistan’ın ise GSYİH’sinin yüzde 1’inden azını harcamayı planladığını belirterek; “GSYİH’nin çok daha yüksek bir oranını harcamalıyız” dedi.

Asıl sorunun, ülke halkının satın alma gücünün yüksek olmaması olduğunu vurgulayan Banerjee, hükümetin halkın eline para vermesi gerektiğini çünkü ekonomiyi zenginlerin değil halkın yönettiğini dile getirdi. Paranın üç ila altı aylık bir dönem boyunca fakir insanların eline verilmesi gerektiğini, bunu harcamamalarının da sorun olmayacağını belirtti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Profesörü, hükümetin başka adımlar atması gerektiğini ve Hindistan’da iş kıtlığının olmadığını kaydetti.

Covid-19 testleriyle ilgili olarak da Hindistan’ın büyük bir ülke olduğunu ve test miktarının en başından beri daha fazla olması gerektiğini aktardı. Kilitlenmeyi kaldırmadan önce daha fazla test gerektiğini daha fazla testin daha az ölüm oranı anlamına geleceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın