Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Bazı ABD Tarifelerinden Vazgeçerken, Trump Müzakereyle İlgilenmiyor

Çin, bazı ABD ürünleri için yeni tarifelerden vazgeçerken, Trump ticaret anlaşmasını yeniden açmakla ilgilenmediğini söyledi.
Çin Bazı ABD Tarifelerinden Vazgeçerken, Trump Müzakereyle İlgilenmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, ABD ile devam eden ticaret savaşına kısa bir süre virüs molası verdikten sonra tam gaz devam ediyor. Yeniden anlaşma masasına oturulmasıyla ilgili gelişmeler bekleniyor. Çin, bugün yaptığı açıklamada 79 ABD ürününü içeren bir liste için tarifelerden vazgeçtiğini söyledi.

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; yeni muafiyetler 19 Mayıs’ta yürürlüğe girecek ve 18 Mayıs 2021’de sona erecek.
Çin İthalat ve İhracat Değerleri
Görsel Kaynak: General Administration of Customs People’s Republic of China

Reuters’ın haberine göre listede; nadir toprak metalleri, altın ve gümüş cevherleri ile konsantre maddeleri içeren ürünler yer alıyor. Bakanlık ürünlerin ithalat değeri hakkında bilgi vermedi. Pekin, Şubat ayında şirketlerin uygulamalarına dayanarak soya fasulyesi ve domuz eti gibi önemli ürünler de dahil olmak üzere 696 ABD malına muafiyet getireceğini söylemişti.

Pekin ve Washington’ın üst düzey ticaret müzakerecileri, geçen hafta bir çağrıda bulundu. Ocak ayında imzalanan Aşama 1 anlaşmasının uygulanması üzerine tartıştılar. Anlaşmaya göre Çin, 2017 yılındaki ABD mal alımlarını iki yıl içinde 200 milyar dolar artırmayı kabul etmişti. Bunun için ilk yılda yaklaşık 77 milyar dolar ve ikinci yılda 123 milyar dolar artırım yapacaktı.

Şimdi ise koronavirüs salgını, iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor ve ticaret ateşkesiyle ilgili sorunlar yaratıyor. Virüsün insan yapımı olmadığı ve Çin tarafından yaratıldığı iddiaları artıyor. Trump, bu konuda Çin’i sorumlu tutuyor. Ayrıca satın alma taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda anlaşmayı fesh edeceğini söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise dün yaptığı açıklamada, Aşama 1 ticaret anlaşmasını yeniden müzakere etmeye karşı olduğunu söyledi. Ayrıca Çinli gazeteciden gelen soruya sinirlenerek, konuşmasını sonlandırdı.

Çinli bir devlet gazetesinin, Pekin’deki bazı hükümet danışmanlarının yeni müzakerelere çağrı yaptığını ve anlaşmayı geçersiz kıldığını bildirdi. Trump’ın açıklamaları bu haberlerin ardından geldi. Ayrıca mevcut anlaşmayı terk etmeyi düşündüğünü ama önce Pekin’in mal alımlarını artırıp artırmayacağını görmek istediğini söyledi.

Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin resmi gazetesi People’s Daily tarafından yayınlanan Global Times, kısa-öz haberlere yer verir. Global Times, resmi bir parti sözcüsü olmasa da görüşlerinin zaman zaman liderlerin görüşlerini yansıttığına inanılır.

Pazartesi günü buradan gelen haberlere göre; görüşmelere yakın tanımlanmamış danışmanların, Çinli yetkililerin ticaret anlaşmasını geçersiz kılma ve ölçekleri Çin tarafına daha fazla eğmek için yeni bir müzakere yapma olasılığını önerdi.

Raporun yayımlanmasının ardından Çinli ithalatçılar, yaklaşık 240 bin ton soya fasulyesi satın aldılar. Sevkiyatın Temmuz ayında başlayacağı ve ek satışların gelebileceği açıklandı.
Çin Soya Fasulyesi İthalatı
Görsel Kaynak: Statista

Koronavirüs salgını üzerinde yükselen ABD-Çin gerilimleri yükselirken, Aşama 2 anlaşmasının müzakereleri için şüpheler bulunuyor. Trump yönetimi, Çin’in reddettiği iddiasıyla yeni koronavirüsün Wuhan laboratuvarlarından geldiğine dair kanıt bulunduğunu iler sürdü. Bu gerilimler arttıkça Aşama 1 anlaşmasının da bozulabileceği söyleniyor.

Pazartesi günü, yönetimin Çin hükümetine bağlı bilgisayar korsanlarının ABD’li araştırmacılardan bilgi çalmaya çalıştıklarına dair bir uyarı yayınlamayı planladığının bildirilmesi yeni gerilim kaynağı oldu. ABD’den bu konuda cevap gelmezken, Global Times “öfke tsunamisi” yorumunda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu