Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Haziran’da Azaldı

Türkiye İş Kurumu, Haziran 2023 dönemine dair kayıtlı işsizlik verilerini paylaştı. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı Haziran'da azaldı. Detaylar haberde;
İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Haziran’da Azaldı
Yorum

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Haziran 2023 dönemine ilişkin kayıtlı işsizlik istatistiklerini paylaştı. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı Haziran ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 oranında düşüş göstererek 2 milyon 601 bin 582 kişi oldu.

Kayıtlı işsiz sayısı yıllık bazda değerlendirildiğinde kadınlarda yüzde 24,9, erkeklerde yüzde 29,2 azalma gösterdi.

Mayıs ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı aylık bazda yüzde 2,5’lik artış kaydetmişti.

Kayıtlı İşsiz Sayısı Aylık ve Yıllık Bazda Geriledi

İŞKUR Haziran verilerine göre kayıtlı işsizlerin yüzde 49,6’sı erkek, yüzde 50,4’ü kadın, yüzde 23,6’sı 15-24 yaş grubunda yer aldı.

Iskur Illere Gore Ise Yerlestirme
Kaynak: İŞKUR

Yıllık bazda bakıldığında ise kadınlarda geçen yıl Haziran ayında 1 milyon 744 bin olan kayıtlı işsiz sayısı bu yılın Haziran ayında 1 milyon 300 bine geriledi. Gerileme yüzde 24,9 olarak kaydedildi.

Erkeklerde 1 milyon 823 bin olan kayıtlı işsiz sayısı da 1 milyon 291’e inerken toplam yıllık bazdaki gerileme yüzde 27,1 olarak kaydedildi.

İŞKUR’un aylık “İstatistik Raporu”na göre işverenlerden alınan açık iş sayısı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 düşüşle 200 bin 64 oldu.

Haziran’da 92 Bin Kişi İşe Yerleşti

İŞKUR aracılığıyla Haziran ayında 53 bin 221’i erkek, 39 bin 45’i kadın olmak üzere 92 bin 266 işe yerleşme gerçekleşti.

Ocak-Haziran 2023 döneminde en fazla işe yerleştirme sanayi sektöründe “İmalat” alanında gerçekleşti.

Iskur Mesleklere Gore Ise Yerlestirme
Kaynak: İŞKUR

Mesleklere göre ise en fazla işe yerleştirme sırasıyla “Turizm ve Otelcilik Elemanı, Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız) ve Satış Danışmanı/Uzmanı” mesleklerinde olmak üzere kayda geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu