Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İŞKUR Açıkladı: Kayıtlı İşsiz Sayısında Ekim’de Düşüş Sürdü

İŞKUR, kayıtlı işsizlik verilerini yayımladı. Eylül’de kayıtlı işsiz sayısında görülen düşüş, Ekim ayı raporunda da okundu.
İŞKUR Açıkladı: Kayıtlı İşsiz Sayısında Ekim’de Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Ekim ayı kayıtlı işsizlik istatistiklerini paylaştı. Eylül ayı verilerinde görülen düşüş eğiliminin devamı Ekim’de de kendini gösterdi. Ekim ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı aylık bazda yüzde 3,2 azaldı.

İŞKUR’un verilerine göre Eylül ayına kıyasla Ekim ayında kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 178 bin 25 kişiye düştü.

Kayıtlı işsizlerin oranı incelendiğinde; erkeklerin yüzde 49,6’lık, kadınların yüzde 50,4’lük, 15-24 yaş grubunun ise yüzde 28,6’lık oranda yer aldığı görüldü.

İŞKUR’un Eylül ayı verilerinde kayıtlı işsiz sayısı, bir önceki aya göre yüzde 1,8 düşüş göstermiş ve 3 milyon 282 bin 505 kişiye inmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre Eylül’de işsizlik oranı yüzde 10,1’e çıkmış, işsiz sayısı 3 milyon 482 bin kişi olarak açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) hesaplamalarına göre ise Eylül ayında geniş tanımlı işsiz sayısının 7 milyon 515 bin kişiye ulaştığı görüşmüştü.

Ocak-Ekim Döneminde 1 Milyonu Aşkın Kişi İŞKUR Aracılığıyla İşe Yerleştirildi

İŞKUR’un verilerine göre Ekim ayında 79 bin 75 kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. İşe yerleştirilen kişilerin 49.360’ı erkeklerden, 29.715’i kadınlardan oluştu.

2022 yılı Ocak-Ekim dönemi baz alındığında ise işe yerleştirilen kişi sayısı 1 milyon 101 bin 857 kişiye ulaştı. Söz konusu dönemde en fazla işe yerleştirme, sanayi sektöründeki imalat alanında görüldü.

Mesleklere göre bakıldığında ise en fazla işe yerleştirme; satış danışmanı/uzmanı, turizm otelcilik elemanı ve konfeksiyon işçisi meslek gruplarında kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.