Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR İşsiz Sayısını Açıkladı! “7 Milyonu Geçti”

Türkiye'de işsiz sayısı TÜİK ve İŞKUR tarafından açıklanırken son olarak DİSK-AR konuya yönelik verilerini yayımladı. İşte detaylar...
DİSK-AR İşsiz Sayısını Açıkladı! “7 Milyonu Geçti”
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırmasını açıklamasından sonra Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), işsizlik sayısını açıkladı.

TÜİK, tarafından bugün yayımlanan Hanehalkı İşgücü Araştırması verilerine göre işsiz sayısı Eylül’de 3 milyon 482 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10,1’e yükseldi.

İşsiz Sayısı 7 Milyon 515 Bin Kişi Olarak Açıklandı

DİSK-AR tarafından bugün açıklanan geniş tanımlı işsiz sayısı ise Eylül’de 7 milyon 515 bin kişi olarak kaydedildi. Kişi sayısının pandemi dönemine göre 1 milyon 67 bin arttığı açıklandı.

TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplama yapan DİSK-AR, geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 20,3 olduğunu açıkladı.
TÜİK, kadın işsiz sayısını 1 milyon 657 bin kişiye çıktığını kaydetti. DİSK-AR kadın işsizlik oranının tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olarak görülmeye devam ettiğini belirtti.

Geniş tanımlı işsizliğin erkeklerde yüzde 16,3, kadınlarda ise yüzde 27,6 olarak kayıtlara geçti. Kadınlar ile erkekler arasındaki farkın 11,3 puan olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İŞ Kurumu’nun (İŞKUR), tarafından açıklanan Eylül ayı kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 3 milyon 282 bin kişiye düştü. Yıllık bazda ise 68 bin kişinin azaldığı saptandı.

İŞKUR, kayıtlı kadın işsiz sayısının 1 milyon 657 bin kişiye yükseldiğini, erkeklerin ise 1 milyon 625 bin kişiye düştüğünü açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.