Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyasından ÖTV Artışı Yorumu: Durgunluk Riski Artacak

İş dünyası temsilcileri akaryakıtta ÖTV artışını değerlendirdi. Ortak görüş ek yükün artacağı ve sanayicilerin bunu kaldıramayacağı yönünde.
İş Dünyasından ÖTV Artışı Yorumu: Durgunluk Riski Artacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta sonu yayımlanan Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı kararı ile akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarında artışa gidildi. Yapılan yeni düzenlemeye göre ÖTV tutarları, motorinde ve 95 oktan benzinde 5 lira ve LPG’de 4 lira yükselirken, standart metreküp başına doğal gazda ÖTV tutarı 0,0747 lira oldu.

Yayımlandığı an yürürlüğe giren ÖTV düzenlemesi dakikalar içinde pompaya yansıdı. Benzin ve motorinin litre fiyatı 6 lira birden arttı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ÖTV düzenlemesinin sebebini 2 faktörle açıkladı. İlk olarak ÖTV artışı ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisinin bir miktar azaltılmasının hedeflendiği söylenirken, ikinci olarak ise uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmadığı söylendi.

Peki, iş dünyası ÖTV artışını ve bunun tüketiciye yansımasını nasıl değerlendirdi?

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, finansmana erişimin alınan tedbirlerle günden güne daha da zorlaştığını, sanayicilerin klasik bilindik reçeteler ve kolayca alınan tedbirler yerine daha kapsayıcı, orta ve uzun vadede ekonomiyi kırılganlıktan kurtaracak yapısal çözümlere inandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“İstihdam, üretim ve ihracata dayalı ekonomi modelimizi daha da güçlendirmemiz gerekirken, sanayimizde rekabetçiliğimizi kaybetmek korkusu yaşıyoruz.” diyen Kesikbaş, sanayicilerin yıllardır emek verdiği müşteri portföylerini ve dağıtım kanallarını kaybetmek istemediğini sözlerine ekledi.

GSO Başkanı Adnan Ünverdi

Yapılan zamların sanayicilerin üretim ve lojistik maliyetlerine ek yük bindireceğini söyleyen Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, zamların ayrıca enflasyon risklerini de tetikleyeceğini ifade etti.

ASKON Başkanı Orhan Aydın

“ÖTV artışı tüm sektörleri tetikler ve zam enflasyonla mücadeleye de zarar verir.” diyen Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, son yapılan ÖTV zamlarının ulaşım sektörüne direkt etkide bulunacağından hemen hemen tüm sektörlerde artış yönlü etki yaracağını belirtti.

ATB Başkanı Şahin Bilgiç

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgi de akaryakıta yapılan ÖTV düzenlemesinin herkesi ilgilendirdiğini söyleyerek bu tür kararların taşıma ve gıda fiyatları ile çeşitli ihtiyaçları doğrudan etkileyeceğine dikkat çekti.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Geçmişten miras kalan ezber reçeteler, ekonomik hayatı beklenmedik durumlarla karşı karşıya bırakabilir.” ifadesini kullandı.

Kamu maliyesinin içinde bulunduğu zor durumu anladıklarını ancak sanayide rekabet, maliyet ve finansman gücünün giderek zorlaştığını söyledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bu maliyetler karşısında hiçbir belediyenin direnemeyeceğini ifade ederken, diğer birçok sanayi ve ticaret odası başkanları da hem üreticiye hem tüketiciye zam ile birlikte önümüzdeki günlerde ek yükün, maliyetlerin, durgunluk ve enflasyon riskinin artacağını işaret ederek eleştirel yorumlarda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.