Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyasından Kredi Garanti Fonu Destek Paketi Tam Not Aldı

Halkbank Genel Müdürü, EYT desteğine dair ileriki süreçte KGF benzeri bireylere yönelik de paket açıklanabileceğine dikkat çekti. Detaylar haberde;
İş Dünyasından Kredi Garanti Fonu Destek Paketi Tam Not Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben bugün açıklanan yeni Kredi Garanti Fonu (KGF) paketini değerlendirdi.

Uzun zamandır beklenen bir paket olduğunu söyleyen Asmalı, Aralık enflasyonundaki beklenti üstü düşüşün sonrasında uzun zamandır üzerinde çalışılan destek paketinin açıklandığını kaydetti. Paketin hemen hemen tüm sektörlere dokunan kapsamlı bir paket olduğuna dikkat çekti.

KGF Paketi Her Grubu Destekler Nitelikte

Bölgesel kalkınmayı teşvik eden şirketlere 1 milyar liranın ayrılmasının da çok önemli olduğunu vurgulayan Asmalı, paketin her grubu desteklediğini vurguladı.

Paket şartlarını yerine getiren işletmelerin birkaç ayrı paketten faydalanabileceği de belirtti. Söz konusu paketin bitmesi durumunda ne yapılacağının sorulduğunu söyleyen Asmalı şöyle konuştu;

“ Bu birinci paket, birkaç tane daha paket açıklayabiliriz, cevabını aldık. Artık fabrikalarımız tam kapasite çalışıyor. Dolayısıyla ihracatın daha çok artması için yeni yatırımlara, yeni desteklere ihtiyaç var. Dolayısıyla bu destek iş dünyasına bir can suyu gibi gelecektir. ”

GCM Yatırım Banner

Bankacılık Sektörü 2022’yi Çok İyi Şekilde Tamamladı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben her sene ihtiyaç doğrultusunda sisteme kefalet sistemiyle yeni bir kaynak tahsisi yapılacağını ifade etti. Kredinin istenen kanallara aktarılması için ucuz TL kredinin yatırıma, istihdama, ihracata ve cari fazlaya katkı sağlayacak şekilde hareket etmesi gerektiğini ekledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Akben paketin bahsi geçen konulara katkı sağlayacağını söyleyerek, tüm iş dünyasına ve ekonomiye hayırlı olmasını dilediğini bildirdi.

Paketler ve regülasyonların bankacılık sektörü kârlılığına etkisine de değinen Akben, bankacılık sektörünün 2022’yi çok iyi şekilde tamamladığına işaret etti.

Akben, “Gerek sermaye yeterlilik rasyosu, gerek gecikmiş alacak oranları Avrupa ortalamalarından oldukça iyi bir konumda kapattı.” diyerek bankaların kârlılıklarının da iyi noktada kapattığını belirtti.

Krediler sayesinde istihdamda ve ihracatta rekorların olduğuna işaret eden Akben, Türkiye Modeli ile hem istihdam, hem ihracat, hem de yatırımda güçlü rakamların görüldüğünü ileri sürdü.

Enflasyonun birkaç aydır yönünü aşağı çevirdiğini öne sürerek, “İnşallah onu da başardığımızda 2023 Türkiye’nin yılı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

EYT Düzenlemesi için Bireylere Yönelik Paket Açıklanabilir

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan,  “Kamu bankalarının yanında özel sermayeli bankalarımız da paket içerisinde yer alacak. Kadın girişimcilerden dijital dönüşüme, genç girişimcilerimize, EYT’lilere, imalat sanayine, yatırım kredileri, işletme sermayesi ihtiyacı duyan firmalara yönelik paketin piyasanın canlanmasına, ekonominin büyümesine, piyasanın canlanmasına katkı sağlayacağı aşikâr.” ifadelerini kullandı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) desteğine dair ileriki süreçte bireylere yönelik de paket açıklanabileceğini aktaran Arslan, ihtiyaç durumunda bankaların kendiliğinden yapabileceği finansman imkanı gibi KGF benzeri bir paketin olabileceğini iletti. Bugün böyle bir konunun gündeme gelmediğini de ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın