Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyasından Faiz Kararına Tepki: Refleksimizi Güçlendirdi

TCMB’nin kararının ardından Erdal Bahçıvan ve Şekib Avdagiç Twitter hesapları üzerinden değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
İş Dünyasından Faiz Kararına Tepki: Refleksimizi Güçlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 15’e yükseltmesi iş dünyasından önde gelen isimler tarafından pozitif karşılandı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Twitter hesabı üzerinden paylaşım yaparak TCMB’nin kararını değerlendirdi.

Bahçıvan, finansal istikrarın zorlu küresel ekonomik ortamda sanayicilere yatırım ve üretim konusunda öngörüde bulunma imkanını veren en değerli konu olduğunu vurguladı.

İş Dünyasından Faiz Kararına Tepki: Refleksimizi GüçlendirdiKaynak: Twitter

Bu çerçevede alınan faiz artırım kararının Türk ekonomisinin önündeki birçok fırsatları tamamlayıcı unsur olduğunu, finansal istikrarın oluşmasına ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine ilişkin bir adım olarak gördüklerini paylaştı.

Enflasyona dikkat çeken Bahçıvan, bugünkü kararı Türkiye’nin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin sürdürüleceğine yönelik bir mesaj olarak değerlendirdiklerini ve değerli bulduklarını savundu.

GCM Yatırım Banner

“Refleksimizi Güçlendirdi”

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, TCMB’nin politika faizini piyasayı yansıtacak bir seviyeye çıkarma kararını makul ve normal karşıladıklarını aktardı.

Bununla birlikte faiz, kur, enflasyon üçlüsüne dikkat çeken Avdagiç, üretim, istihdam ve ihracat üçlüsünün de çok önemli olduğunu, feragat edilemeyeceğini belirtti.

İş Dünyasından Faiz Kararına Tepki: Refleksimizi GüçlendirdiKaynak: Twitter

Avdagiç, “Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirdi.” ifadelerini kullandı. Artık önemli olanın bankaların kredi süreçlerinin rutinine dönmesi olduğunu kaydetti. Parasal sıkılaştırmanın üretim bantlarını yavaşlatmaması gerektiğini, politika faizi seviyesinin üretim ve ticarete yönelik bir dizi tedbirle desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

TCMB’nin stratejik yatırımları destekleme mesajını değerli bulduklarını, ortaya konulacak öngörülebilir, kolay anlaşılır ve eşgüdümlü bir politika setinin reel sektörün önünü açacağına inandıklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.