Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASKON Başkanı: Faiz Artışı Ülke Ekonomisine Patinaj Yaptırır

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, faiz kararını değerlendirerek bu politikanın geçici olmasını umduklarını söyledi. Detaylar haberde...
ASKON Başkanı: Faiz Artışı Ülke Ekonomisine Patinaj Yaptırır
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) politika faiz oranını yüzde 15 yükseltme kararı aldı. Söz konusu karar sonrasında iş dünyasından değerlendirmeler geldi. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, kararı enflasyonu baskılama ve yabancı sermayenin ülkeye çekilmesine yönelik hamlelerden biri olarak gördüklerini söyledi.

ASKON Genel Başkanı Aydın, faiz artışlarının kısa vadeli geçici çözümlere yönelik hamle olduğunu, artışların geçmişte olduğu gibi ülke ekonomisine katma değer açısından bir artı getirmeyeceğini aktardı.

“Faiz Artışı Ülke Ekonomisine Patinaj Yaptırır”

Enflasyonun yüksek seyirlerde olduğu bu atmosferde bu politikanın geçici olmasını umduklarını belirten Aydın, “Ülke ekonomimize patinaj yaptıracak bu politikaların yerine kalıcı, sürdürülebilir, nitelikli, katma değerli projelere odaklanarak alın terinin öncelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. “ dedi.

Faiz artırmadan da yapılacak reformlar ile güven ekonomisinin tesisi, öngörülebilirlik ve alın terinin finansa erişiminin sağlandığı bir ortamında gerçekleştirilebileceği kanaati içerisinde olduklarını kaydetti.

Türkiye’de faiz oranın zaten yüksek olduğunu emekçiden alan bu sistemin üretimde durgunluğa, özellikle özel sektörde yatırımın ve istihdam artışının yavaşlamasına neden olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.