Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyası Dolmabahçe’deki Toplantıyı Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katıldığı İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısı’nın ardından, iş dünyası temsilcilerinden açıklamalar geldi.
İş Dünyası Dolmabahçe’deki Toplantıyı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısı’na katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından iş dünyası temsilcileri açıklamalarda bulundu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla yapılan toplantıda gündemlerindeki en önemli konuların başında finansmana ulaşımın geldiğini söyledi.

Avdagiç açıklamasında, “Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemlerde hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hem de diğer kurumların yapacağı düzenlemelerle iş dünyasının şu anda en önemli ihtiyacı olan finansmana erişim konusunda hızlı adımlar atılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Verimli bir toplantı olduğunu kaydeden Avdagiç, Türk iş dünyasının günlük bazı beklentileri ve problemleri olduğunu, gündeme gelen konularla ilgili çok doğru ve sonuç odaklı analizler yapma imkanı bulduklarını ifade etti.

DEİK Başkanı: Önerilerimizi İlettik

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ise toplantının konusunun Eylül ayında açıklanması beklenen Orta Vadeli Plan ve İstanbul olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu süreçler içerisinde sorunların varlığından haberdar olmak ve bunları çözmek durumunda olduklarını belirten Olpak, “Toplantıda sadece sorunları değil, önerilerimizi de dile getirdik. Türk iş dünyasının şu anda ihtiyaçlarının başında öngörülebilirlik var. Yani ekonomi bir beklenti yönetimidir.” açıklamasında bulundu.

TİM, MÜSİAD ve TESK Başkanları

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın, bugün ve gelecekle ilgili yaşamış oldukları sorunları, plan ve projeksiyonları fikirleri dinlediğini, Eylül ayında açıklanacak olan Orta Vadeli Plan’da nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktardıklarını söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, toplantının çok faydalı olduğunu, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın Eylül’de açıklanacak Orta Vadeli Program’la ilgili kamu ve özel sektörün düşüncelerini aldığını söyledi.

Depremde yaşanılan sıkıntılar ve seçim öncesi verilen sözlerle beraber kamunun büyük bir yükün altına girdiğini, bunun da “sosyal dayanışma gereği bütün kesimlerce adil bir şekilde paylaşılmasının doğru olduğunu sözlerine ekledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise fiyat artışlarının giderilmesiyle ilgili perakende yasasının çıkarılması, kuralların konulması gerektiğini, kural konulmadığı sürece fiyatların düşmeyeceğini ifade ettiklerini söyledi.

Palandöken, “Başta temizlik ürünleri olmak üzere gıda maddelerindeki ÖTV’nin tekrar eski hale getirilmesi, KDV’nin düşürülmesiyle ilgili taleplerimizi bildirdik.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.