Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz: İş İnsanımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe'de iş insanları ile buluşma programında açıklamalarda bulundu.
Cevdet Yılmaz: İş İnsanımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul’da İş Dünyasıyla Buluşma programında önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomide izlenecek yol haritasına ilişkin konuşan Yılmaz, ihracatta bu yıl bir önceki yıla kıyasla artış yaşanacağını söyledi.

5 yıllık CDS priminin 21 Temmuz itibarıyla bir önceki yıla göre 418 bp gerileyerek 447 bp olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu da yüksek bir rakam geçmişe göre iyi bir düşüş var. Daha da aşağı seviyelere düşüreceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yatırım istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme politikasını destekleyen adımlar attıklarını belirterek, toplam kredi büyüklüğü 250 milyar lirayı bulan KGF paketini açıkladıklarını, tüketici kredilerinde ilave tedbirler aldıklarını söyledi.

İsrafı önleyici tasarrufu güçlendirici, ekonomideki verimliliği artırıcı politikaları sürdüreceklerini vurguladı.

Yılmaz: İş İnsanımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

İş insanının yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz para politikasının yanı sıra maliye politikası ile Türkiye’de finansal istikrarı pekiştirmek, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adaletli bir şekilde dağıtarak cari işlemler açığına sürdürülebilir çözümler getirmektir.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, orta vadeli programda makro göstergeler ile kamu politikalarını güncelleyeceklerini ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceklerini ifade ederek, ekonomi programının disiplin çerçevesinde üretime, piyasalara doğrudan olumlu yansıyacak bir yaklaşımla hazırlandığını söyledi.

Orta vadeli programdan beklentilerinin belirsizlikleri azaltması ve öngörülebilirliği artırması oluğun vurgulayan Yılmaz, “Özel sektörümüzün rolü önemlidir. Sizlerin ekonomik faaliyetlerinin boyutunda oluşturduğunuz katma değer ile önerileriniz, politika yapım sürecinde etkili olmuştur.” diye konuştu.

Körfez Turu Benzeri İş Birliklerinin Devamı Sinyali

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ülkeyi kapsayan Körfez ülkeleri turuna dair değerlendirmede bulunarak, hem ikili ticaret hacmi, hem de ülkeye doğrudan yatırımları artıracak tarihi iş birliklerine imza atıldığını söyledi.

Kazan-kazan temelinde bu işbirliklerinin devamı başka ülkelerle de geleceğinin sinyalini veren Yılmaz, “Sadece savunma sanayi ya da gıda alanında değil, teknoloji odaklı e-pazar sektörü, yenilenebilir enerji ve çığır açan teknolojiler alanında da katma değeri yüksek işbirliği fırsatları oluşacaktır.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.