Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyası Kabinedeki İsimleri Değerlendirdi: İnancımız Tam

Son bir haftada Türkiye’nin ekonomi alanında kaderini belirleyecek isimler netleşti. İş dünyası olumlu mesajlarını paylaştı. İşte detaylar;
İş Dünyası Kabinedeki İsimleri Değerlendirdi: İnancımız Tam
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin bu haftaki gündeminin büyük bölümünü kabineye yeni katılan isimler oluşturdu. Piyasalar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başta olmak üzere yeni bakanları ve yetkilileri fiyatlarken iş dünyasından önde gelen isimler de düşüncelerini paylaşmaktan geri durmadı.

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, yeni kabinenin istihdam, katma değerli üretim ve ihracat ile ülkenin kalkınması için büyük icraatlar yapacağına olan inancının tam olduğunu vurguladı.

Çenesiz, kalkınmanın daha da hızlanacağı günleri birlikte inşa edeceklerini, 37 yıldır seramik sektörünü temsil eden Türkiye Seramik Federasyonu olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bakanlarla iş birliği içerisinde müreffeh bir Türkiye için rekorlar kırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sektör faaliyetlerini oluşturan modern teknoloji yatırımının, değerli ihracatın payının daha yukarıya taşınabilmesi için kararlılıkla tüm çalışmalara katılacaklarını dile getirdi.

“AB Standartlarından Daha İyi Durumda”

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman da ekonomi yönetimine gelen isimleri ve gündemi yorumladı. Danışman, Türkiye ekonomisinin büyük oranda makro veriler açısından Avrupa Birliği standartlarından bile daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yeni bakanlara dikkat çekerek ekonomi yönetiminin kısa bir süre içinde problemlerin ciddi bir bölümünü çözüme kavuşturacağını kaydetti.

“Enflasyon Kabul Edilebilir Seviyelere Çekilmeli”

Türkiye’nin risk primlerindeki (CDS) azalmanın devam ettirilmesi gerektiğini savunan Danışman, ekonomi ile ilgili kararların düzenli olarak kamuoyuna anlatılmasının önemli olduğunu belirtti.

Döviz kazanımı için dış ticaretin, özellikle ihracatçının finansal şartlarının iyileştirilmesinin, yerli paraya güvenin sağlanmasının, enflasyonun kabul edilebilir seviyelere çekilmesinin yeni ekonomi yönetimi tarafından hedeflenmesi gereken başlıklardan olduğunu dile getirdi. (AA)

Piyasalarda Neler Oldu?

Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan, yurt içi piyasalarında pozitif fiyatlandı. Borsa İstanbul haftalık kapanış rekoru kırarak 5626 puana kadar yükseldi. Haftalık artış yüzde 13,5 seviyesinde oldu.

Uzmanlar göreve gelen isimlerden yola çıkarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki düşüncelerinin değişmiş olabileceğini belirtiyor.

Borsada yüzler gülerken Türk lirasında ciddi kayıplar gerçekleşti. Euro 25’e, dolar ise 23,3’e kadar yükseldi.

Morgan Stanley ekonomistler, TCBM’nin Haziran ayında politika faizini yüzde 25’e kadar çıkarabileceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.