Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyası Ekonomi Yönetiminden Şeffaflık İstedi

İş dünyasının önemli temsilcileri Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan ile bir araya gelerek taleplerini iletti.
İş Dünyası Ekonomi Yönetiminden Şeffaflık İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim sonrası hızlanan ekonomi politikasındaki değişiklikler, aralıksız devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) olmak üzere kapsamlı kararlar alınıyor.

Geçen hafta enflasyon raporu sunumunda aydınlatıcı açıklamalar yapan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, birçok kesim tarafından olumlu karşılanmıştı. Ancak iş dünyası ve yatırımcılar çok daha fazlasının yapılmasını istiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan, bugün iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Eximbank ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) başkanları katıldı.

Bu isimlerin Erkan ve Şimşek’ten talep ettiği ana konu ise erişilebilirlik ve şeffaflık oldu. Sektör temsilcileri Merkez Bankası ile iş dünyasının arasında bulunan perdenin kaldırılmasını istedi.

GCM Yatırım Banner

Kredilere erişim sorununun da ele alındığı görüşmede, ekonomide istikrarın sağlanması da temel konulardan biri oldu.

Toplantıya katılan tüm başkanların, Maliye Bakanlığı’ndan ve Merkez Bankası’ndan ekonomik istikrar adına atılması gereken tüm adımların şeffaflıkla atılmasını istediği, bunun yanında sektörlerin de ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

İş dünyasıyla görüşmelerinin sık aralıklarla devam edeceği de elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.