Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şenol Babuşcu: Merkez Bankası Yan Yolları Deniyor

BDDK’nın banka kredileri ve seyahat, ulaştırma gibi yurt dışı harcamalarında taksiti yasaklamasına ünlü bankacı Babuşcu’dan yorum geldi.
Şenol Babuşcu: Merkez Bankası Yan Yolları Deniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dün akşam, Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Kurul Kararlarını yayımladı. Konut kredileri dışındaki bireysel kredilerin risk ağırlığı artırılırken, yurt dışı harcamalarında bazı alanlarda taksit imkanı kaldırıldı.

Özellikle turizm sektörünü ilgilendiren karara sektör temsilcileri tepki gösterirken, birçok ekonomist de asıl sıkılaştırmanın ve makroihtiyati tedbirlerin şimdi başladığını söyledi.

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu da alınan kararları değerlendirdi.

Amaç Kredileri Frenlemek

BDDK’nın yurt dışı harcamalarında taksitleri yasaklaması ile ülkeden döviz çıkışının çıkmasının istenmediğini söyleyen Babuşcu, diğer kararla ise konut kredisi dışındaki bireysel kredi işlemlerinde risk ağırlığını artırarak, sermaye yükümlülüğünün artırıldığını belirtti.

Bunların kredileri frenlemek, talebi azaltmak ve enflasyonu önlemek amacıyla alınan kararlar olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu önlemenin ve parasal sıkılaştırmanın en önemli aracının politika faizi olduğunu belirten uzman isim, “Birileri faizin yükseltilmesini istemiyor, hükümet faize dokunamıyor veya faizi yükseltemiyor. Ana yoldaki faiz yükseltme aracını kullanmayıp, yan yollardan, yan araçlardan yararlanmaya çalışıyor. Hastaya antibiyotik verilmesi lazım ama antibiyotik vermeyip aspirin tedavisi yapıyor. Hasta yoğun bakımda ama aspirinle tedavi etmeye çalışıyorsunuz hala. Bunlar çare olmayacak tedbirler.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Karar Tüketicileri Çok Etkilemeyecek

Alına bu kararın tüketiciler için çok ciddi bir değişiklik olacağını sanmadığını, bir miktar daha az bireysel kredi kullanma şeklinde bir etki yaratacağını yorumladı.

Krediye erişimin gittikçe zorlaştığını, ekonomi yönetiminin tüketicinin mal ve hizmetlere olan talebini azaltıp talep enflasyonunu önlemeye çalıştıklarını anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın