Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’ndan Tüm Çalışanlarının Doğal Gaz Faturalarına Destek

Türkiye İş Bankası, çalışanlarına artan doğal gaz faturalarında rahatlama sağlamaları için destek verecek. Detaylar haberin içerisinde;
İş Bankası’ndan Tüm Çalışanlarının Doğal Gaz Faturalarına Destek
HABER GİRİŞ

Ekonomiye ilişkin torba kanun 9 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yürürlüğe giren kanun çalışanlara 1000 liralık fatura desteğini de kapsıyordu. Bunun üzerine Türkiye İş Bankası’ndan hamle geldi.

Enerji fiyatlarındaki artışlar doğrultusunda tırmanan faturalar, hanelerin geçim baskısını artırıyor. Fatura desteğinin devamına karar verilen kanunun ardından İş Bankası, tüm personeline Haziran ayına kadar bin liraya kadar ısınma yardımı ödemesi yapacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak 9 Kasım’da yürürlüğe giren geçici maddeye göre işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılayabilecek.

Destek Ödemeleri Haziran Ayına Kadar Sürecek

İşverenler tarafından yapılacak olan ödemelerin 30 Haziran 2023 tarihine kadar ve aylık 1000 TL’yi aşmayacağı bildirilmişti. Ödemelerde, prime esas kazanç dahil edilmeyecek ve bu tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmayacak.

Bunların üzerine Türkiye İş Bankası, bu aydan itibaren tüm personeline bin lira ısınma yardımı yapacağını ve yardımın Haziran ayına kadar devam edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu yardımın İş Bankası’ndaki tüm personeli kapsayacağı söylendi. Özel bankalar arasında bir ilke imza atan İş Bankası’nın başlattığı ısınma yardım uygulamasının diğer bankalar tarafından da takip edileceği öngörülüyor.

Toplam Destek Miktarını İşveren İşçinin Maaşına Ekleyecek

Yeni düzenleme ile Hazine’nin, asgari ücretli ve çalışanın maaşından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) priminden kesilen 454,6 TL’den vazgeçtiği paylaşıldı.

Toplamda 633 TL’lik bu rakamın işveren tarafından çalışanın maaşına eklenebileceği ve çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL’ye kadar olan kısmını kapsadığı kaydedildi.

Kapsama girmeyen 1000 TL’ye kadar olan kısmın artık vergi ve SGK primi ödemeyecek olan işverenin bu kadar parayı, 2023 yılı Haziran ayına kadar işçinin maaşına ekleyebileceğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.