Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch İş Bankası’nın Not Görünümünü Negatife Çevirirken, Hisseler Kazancını Koruyor

Fitch Ratings Türk bankaları hakkında verdiği olumsuz kararlarına İş Bankası’nı da ekledi. Hisseler ise açıklamanın ardından %4,5 artıda fiyatlanıyor.
Fitch İş Bankası’nın Not Görünümünü Negatife Çevirirken, Hisseler Kazancını Koruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu ay başında Türkiye hakkında yaptığı değerlendirmenin ardından, bankalar hakkındaki notları da paylaşmaya başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın erken parasal gevşeme döngüsüne girdiği için yurt içi güvende bozulmaya dikkat çeken kurum, Akbank’ın ardından Türkiye İş Bankası hakkındaki değerlendirmesini de yayımladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan açıklamada, Fitch Ratings’in İş Bankası’nın uzun vadeli Türk parası kredi notu ”B+” olarak  teyit edilirken, görünümünün “durağan”dan “negatif”e çevrildiği belirtildi.

İlaveten kısa vadeli yerel para kredi notu “B”, uzun vadeli ulusal kredi notu “A+ (tur)”, görünümü ise “durağan” olarak teyit edildi.

İş Bankası C Grup hisseler (ISCTR) açıklamanın geldiği sıralarda %4,59 artıda işlem gördü.
İş Bankası Hisse Fiyatı 7,97 TL
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saat 16.35 sularında 7,97 liradan fiyatlanan hisseler, saat 16.38’de kazancını %4,86’ya yükseltti. Gün içi zirveyi 8,00 olarak kaydettikten sonra %4,59 değer kazancıyla, 7,97’den fiyatlanıyor.

GCM Yatırım Banner

İş Bankası hisseleri geçen hafta Perşembe günü 8,10 lira ile tüm zamanların en yükseğine ulaştı. Rekor kırmasının ardından haftalık değişimi %8,63, artış oldu. Hisselerin aylık getirisi %24,68, yıllık getirisi ise %22,37 oranlarını işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.