Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Akbank’ın Temerrüt Not Görünümünü Negatife İndirdi

Akbank hisseleri negatif Fitch Ratings değerlendirmesi sonrasında gün içi en yüksekten işlem görüyor.
Fitch Ratings Akbank’ın Temerrüt Not Görünümünü Negatife İndirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Akbank A.Ş. uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in haklarında verdiği not kararlarını kamuoyu ile paylaştı. Banka açıklamasında, Fitch Ratings’in Türkiye’nin uzun vadeli derecelendirme not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirmesinin ardından, Akbank’ın uzun vadeli yerel para ihraççı temerrüt not görünümünü de “durağan”dan “negatif”e revize ettiği bildirildi.

Güncellenen duruma göre Akbank’ın uzun vadeli yerel/yabancı para ihraççı temerrüt notu “B+” oldu. Kısa vadeli yerli ve yabancı para ihraççı temerrüt notu “B”, finansal kapasite notu “b+”, ulusal uzun vadeli notu “A+ (tur)” ve görünümü durağan olarak teyit edildi.

Bankanın uzun vadeli teminatsız tahvilleri için not “B+” olarak değiştirilmezken, sermaye benzeri tahvil notu da “B-“ olarak bırakıldı.

Akbank hisseleri (AKBNK) açıklamanın ardından pozitif seyrini korudu.
Akbank Hisseleri 7,48 TL
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisseler güne 7,27 TL ile önceki kapanış seviyesinden başladı. Seans boyunca yukarı yönlü hareketini devam ettirdi. Saat 15.56’da yapılan Fitch değerlendirmesi sırasında 7,48 civarında geziniyordu.

Açıklamanın hemen ardından 7,49 ile gün içi en yükseği kaydedip, %2,89 artışla 2,48 liradan işlem görmeye başladı. Akbank hisseleri haftalık dönemde yatırımcısına %3,47, aylık %17,35 ve yıllık %19,80 oranında getiri sundu.

GCM Yatırım Banner

HSBC Yatırım sabah analizinde, banka hisselerinde yükselişin devam etmesi durumunda 7,40 ve 7,53 dirençlerinin izleneceği belirtildi. Olası düşüşlerde 7,14 ve 7,01 desteklerinin ön plana çıkacağı aktarıldı.

Cuma günü %2,02 düşüşle kapanan hisselerin, 5 günlük hareketli ortalamanın %0,41, 22 günlük hareketli ortalamanın %4,68 üzerinde olduğu ifade edildi. Son işlem hacminin ise 5 günlük ortalamanın %7,02 altında olduğu söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.