Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası/Aran: Enflasyon Konusunda Kararlı Adımlar Atıldı

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ekonomi yönetimine ilişkin görüşlerini ve beklentilerini paylaştı. Ayrıntılar haberde…
İş Bankası/Aran: Enflasyon Konusunda Kararlı Adımlar Atıldı
HABER GİRİŞ

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ekonomide yürütülen politikalar ve geleceğe ilişkin beklentilerine dair açıklamalarda bulundu. “Bankacılık Söyleşileri” kapsamında Anadolu Ajansı’na konuşan Aran, 2023’ün ekonomi politikasında değişimlerin yaşandığı bir yıl olduğunu, yılın ilk yarısında baz etkisiyle ve enerji fiyatlarının etkisiyle enflasyonda gerileme yaşandığını söyledi.

Aran yıllık enflasyonun, Haziran’da TL’deki değer kaybının gecikmeli etkileri ve Temmuz’daki fiyat artışları ile yeniden yüzde 60’ın üzerine çıktığını belirtti.

Mevcut ekonomi politikalarının enflasyon beklentileri üzerindeki olumlu etkilerinin gelecek yıldan itibaren görülebileceğini belirten Aran, 2024’ün ikinci yarısından itibaren baz etkisinin de katkısıyla dezenflasyonist dönemin başlayabileceğini söyledi.

2024 Sonunda Enflasyon Ne Olacak?

Aran gelecek yılın sonunda enflasyonun yüzde 36-42 bandına gelebileceğini, bu konuda kararlılıkla adım atıldığını belirti. Doğru adımların atıldığını ifade eden Aran, “Yapılması gerekenler yapılıyor ve şu anda izlenen politika iyi bir öngörülebilirlik sağlıyor. O nedenle kanaatimce başarılı sonuçlar alınacaktır, geleceğe pozitif bakıyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin, tasarruflarını yeterli düzeye getiremediğini ve birikimlerini artıramadığını söyleyen Aran, dış kaynağa ihtiyaç olduğunu, mevcut tasarrufların büyüme ve refahın artması için yeterli olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin politika faizini yüzde 42,50’ye çıkarmasının, yabancı sermayenin, dış kaynağın Türkiye’ye akması için yeterli olduğunu belirten Aran, yabancı yatırımcının seçimler ile ilgilenmediğini söyledi.

Aran ayrıca sıcak paranın cazibesine kapılmadan kaynakların üretime aktarılması ve bunun istihdam artışıyla desteklenmesi gerektiğini belirtti. İş Bankası Genel Müdürü bu konuyla ilgili, “Önümüzde tarihsel olarak böyle bir fırsat var. Bu fırsat elimize geçmiş durumda. Bundan doğru şekilde yararlanmamız gerekiyor.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.