Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İrlanda Ekonomisi 2020’de %8 Daralırken İşsizlik %7,4’e Çıkacak

2020'de yüzde 8 daralması beklenen İrlanda'da işsizliğin yüzde 7,4'le Almanya ve İngiltere'yi geçeceği öngörüldü.
İrlanda Ekonomisi 2020’de %8 Daralırken İşsizlik %7,4’e Çıkacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu dün yayınladığı ekonomik görünüm raporunda tüm bölge için korkutucu tahminlerde bulunmuştu. Euro Bölgesi’nin yüzde 7,7 daralma ile tarihi resesyon yaşayacağını öngören kurum, İrlanda için de oldukça karamsar tahminleriyle dikkat çekti.

Ekonominin gelecek yıl yüzde 6 ile toparlanmadan önce yaklaşık yüzde 8 oranında daralacağını bildiren Avrupa Komisyonu, İrlanda daralmasının ciddi şekilde zayıflamış dış ortamdan ve kilitleme önlemlerinin yatırımı, özel tüketimi, dış ticareti etkilemesinden kaynaklandığını savundu.

Bu etkileri hafifletmek için kamu harcamalarının keskin bir şekilde artırılması ve bunun da önemli bir hükümet açığına katkıda bulunacağı söylendi.

İrlanda Ekonomisi 2020’de Yüzde 7,9 Daralacak

İrlanda Ekonomisi 2020'de Yüzde 7,9 DaralacakKomisyon raporunda pandemi kaynaklı yüzde 8’lik daralmanın, Brexit sonucuna ve uluslararası vergi kanunlarındaki değişikliklere bağlı olarak daha da kötüleşebileceğini kaydetti.

AB Kaynağı:

GCM Yatırım Banner

“Üç büyük risk görüyoruz. Biri genel olarak pandemi ve gelişimi ile ilişkili. Ayrıca Brexit’i sürekli bir risk olarak görüyoruz, çünkü bu aşamada hala bir anlaşmamız yok, bu yüzden önemli bir risk olmaya devam ediyor. Sonuncusu ise vergilendirme ile ilgili.”

Kaynak, büyük şirketlerin uluslararası vergiden kaçınmasını engellemeyi hedefleyen OECD’nin temel erozyon ve kar değişimi (BEPS) girişiminin, İrlanda ekonomisi için yüksek risklere sahip olduğunu da ekledi.

Bununla birlikte reel GSYİH’nin geçen yıl iç talebin ve net ihracatın iyi performans göstermesiyle yüzde 5,5 büyüdükten sonra İrlanda’nın 2020’ye sağlam bir temelde girdiğini de ekledi. Ancak pandemi nedeniyle bu durum dramatik bir şekilde değişti.

Küresel değer zincirleri bozuldu, İrlanda’da kayıtlı büyük bilgi ve telekomünikasyon şirketlerini etkiledi, özel tüketim düştü, belirsizlik nedeniyle insanlar harcamadan kaçındı.

Komisyon İrlanda için görünümünde özel tüketimin 2020’de yüzde 8,8 azalacağını ve 2021’de yüzde 4,6 toparlanacağını belirtti. 2019’da yüzde 11,1 artan mal ve hizmet ihracatının ise bu yıl yüzde 15,2 daralacağını aktardı. İstihdamın yüzde 2,5 küçüleceğini, işsizliğin ise yüzde 7,4 artacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.