Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Covid-19 Sonrası İyileşme için Yeşile Odaklanmalı

İngiltere hükümetine, ekonomiyi yeniden inşa ederken eylemlerini başlıca iklim eylemlerine göre şekillendirme çağrısı yapıldı.
İngiltere Covid-19 Sonrası İyileşme için Yeşile Odaklanmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bağımsız bir departman dışı kamu kuruluşu olan İklim Değişikliği Komitesi (Committee on Climate Change), İngiltere hükümetinin COVID-19 krizinden sonra ekonomiyi yeniden inşa ederken yenilenebilir enerjileri hesaba katması gerektiğini söyledi.

CCC Başkanı Lord Deben, Başbakan Boris Johnson’a açık mektubunda net-sıfır emisyonlara ve iklim değişikliği zararlarını sınırlamaya yönelik eylemlerin İngiltere‘yi yeniden inşa etmeye yardımcı olacağını savundu.

CCC, sera gazı emisyonlarının azaltılmasının ve iklim değişikliğine uyum sağlanmasının herhangi bir kurtarma paketinin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini belirtti.

Kaldı ki tüm dünyayı alt üst eden, ekonomileri küçülten ve 2020 için istisnasız tüm görünümlerin aşağı yönlü revizyonlarına yol açan virüs kriziyle mücadele kapsamında iklimin de göz önünde bulundurulması gerektiği daha önce de pek çok kez söylenmişti.

Onlardan bir tanesi Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva’dan gelmiş, kendisi koronavirüs krizinde yeşil toparlanma çağrısında bulunmuştu.

Benzer şekilde CCC de İngiltere hükümetine, Covid-19 sonrası yeniden inşa yaklaşımını değerlendirirken iklim politikasının ele alınışına dair tavsiyelerde bulundu.

CCC İngiltere Yeşil Toparlanma ÇağrısıCCC’nin Boris Johnson’a mektubunda verdiği tavsiyeler arasında düşük karbonlu ve iklime dayanıklı altyapı yatırımları; net sıfır, iyi adapte edilmiş bir ekonomi için yeniden beceri kazandırma, eğitim ve araştırmayı destekleme; geleceğe uygunluklarından emin olmak için evleri iyileştirme; insanların uzaktan yürüme, bisiklete binme ve çalışmasını kolaylaştırma; ağaç dikimi, turba alanı restorasyonu, yeşil alanlar ve diğer yeşil altyapı oluşturma yer aldı.

RenewableUK mektuba yanıt olarak şöyle açıklama yaptı:

“Önceliğimiz güvende kalmak ve COVID-19’a verilen yanıtı desteklemek olsa da CCC’nin mektubu pandemiden sonra İngiltere ekonomisini nasıl yeniden inşa ettiğimize bakmamız ve hükümete net sıfır emisyon hedefine ulaşmada yardımcı olmamız gerektiği konusunda açık. İklim aciliyeti ortadan kalkmadı; bir şey olduysa o da COVID-19 salgınının ekonomimizin uzun vadede sürdürülebilir ve esnek olmasını sağlama ihtiyacını vurgulaması.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.