Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran: Türkiye’ye Ermenistan Üzerinden Enerji Koridoru Açılacak

Türkiye ile Azerbaycan hakkında İran’dan dikkat çeken bir iddia geldi. Azerbaycan’ın Ermenistan üzerinden Türkiye’ye enerji koridoru açacağı ileri sürüldü.
İran: Türkiye’ye Ermenistan Üzerinden Enerji Koridoru Açılacak
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dün Bakü ziyaretinde “Tek millet iki devlet” ülküsünün sürdüğü mesajını vermesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. İran, Azerbaycan’ın Ermenistan üzerinden Türkiye’ye enerji koridoru açmak istediğini ileri sürdü.

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında Azerbaycan’dan yana tavır alan Türkiye için Bakü’nün mükafatının doğal gaz olduğu ileri sürüldü. Söz konusu iddia, İran Ulaştırma Genel Müdürü Cevad Hidayeti’den geldi.

İran İşçi Haber Ajansı’na (ILNA) konuşan Hidayeti, Azerbaycan’ın, Hazar Denizi’nden Türkiye’ye bir enerji-ticaret yolu oluşturmak için Nahçıvan’a koridor açma niyetinde olduğunu iddia etti. Koridorun ise Ermenistan’ın yetki alanında olmayacak şekilde planlandığını açıkladı. Hidayeti’nin ifadesi şöyle:

“Görünen o ki Azerbaycan, Nahçıvan’la olan bağlantısını herhangi bir engelle karşılaşmadan ve uzun vadeli garanti altında tutmak için Ermenistan’ın kontrolü dışında Nahçıvan’a doğru bir koridora sahip olmak istiyor. Müttefiklerinin de koordinasyonuyla Hazar Denizi’nden doğrudan Türkiye’ye uzanan bir enerji-ticaret koridoru kurmayı hedefliyor.”

Hidayeti’nin iddialarına karşılık olarak Ankara ve Bakü kanadından henüz açıklama gelmedi.

GCM Yatırım Banner

“İran, Ermenistan’ın Toprak Bütünlüğünün Sadık Bir Savunucusu”

Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan arasında geçen bu olayın İran bağlantısını açıklayan Hidayeti, İran’ın her fırsatta Ermenistan sınırlarında olası bir değişikliğe karşı tavır aldığını söyledi.

Tahran’ın, Ermenistan’ın toprak bütünlüğünün sadık bir savunucusu olduğunu ifade etti.

2 yıl önce başlayan ve 44 gün süren Dağlık Karabağ Savaşı’nda Rusya-Azerbaycan-Ermenistan arasında yapılan anlaşmada, Azerbaycan’la Nahçıvan’ı birleştiren yeni bir koridor oluşturulmuştu.

Ermenistan içi açılan koridor ise İran sınırına yakın topraklarda planlanmıştı. Bu koridorla Türkiye ve Azerbaycan’ın bir asır sonra ilk kez kara yolu ile birbirine bağlanması söz konusu olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın