Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Afgan Göçmenleri Sınır Dışı Ettiğini Duyurdu

5 milyondan fazla Afgan mülteci nüfusunu barındıran İran, binlerce düzensiz Afgan göçmeni sınır dışı ettiğini duyurdu.
İran Afgan Göçmenleri Sınır Dışı Ettiğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Talibat yönetiminin başa geçmesiyle başlayan Afgan akınından nasibini alan ülkeler arasında gelen İran, kaçak göçmenler için çehresini sertleştirdi. Tahran yönetimi, düzensiz Afgan göçmenlerin İran sınırından çıkarılıp ülkelerine gönderildiğini açıkladı.

Sınır muhafızları ve polis ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgi veren Polis Teşkilatı Başkanı Mecid Şoca’nın aktardığına göre İran’da son 10 günde kolluk kuvvetleri 17 bin 926 düzensiz Afgan göçmen tespit etti.

İlk tespitlerde yaklaşık 18 bin düzensiz Afgan göçmenin sınır dışı edildiğini bildirdi. Bu kapsamda kaçak göçmenlerin Dogarun Sınır Kapısı’ndan Afganistan’a iade edildiği bilgisini paylaştı.


Van’a sınırı olan İran, kaçak göçmenlere kapı açmama mesajı verirken, dünyanın en geniş mülteci nüfusuna sahip ülkesi Türkiye’de kaçak girişlerin yaşanmaya devam ettiği tartışmaları sürüyor.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mültecilerin ekonomi için can suyu olduğunu savunurken, yerine gelen yeni Bakan Ali Yerlikaya göçmen kümelerini dağıtma sözü vermişti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.