Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Irak ile İran Arasında Sınır Güvenliği Anlaşması İmzalandı

Irak ile İran arasında yapılan görüşmeler sonucunda sınır güvenliğini de kapsayan güvenlik anlaşması imzaladığı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Irak ile İran Arasında Sınır Güvenliği Anlaşması İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Irak ve İran arasında sınır güvenliğini kapsayan bir güvenlik anlaşması imzalandı. Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Bağdat’taki İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin bir araya geldiği bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada söz konusu görüşmede iki ülke ilişkileriyle bölgesel konuların ele alındığı kaydedildi. Ayrıca Irak’ın hiçbir komşu ülke için saldırı sahası olmasına izin verilmeyeceğini dikkatt çekildi.

Görüşmede Çin Arabuluculuk Yaptı

Bahsi edilen Sudani ve Şemhani görüşmesinde, imzalanan anlaşmada Çin’in arabuluculuk yaptığı vurgulandı. Tüm bunlara ek olarak İran ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmaya da değinilirken konuya ilişkin detay verilmedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde, İran ile ortak sınırların korunması ve güvelik alanında iş birliğinin güçlendirilmesi için anlaşmanın imzalandığına işaret edildi.

Yapılan görüşmenin yanı sıra Şemhani’nin, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile de görüşmesinin beklendiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

ABD, İran’a Nükleer Silah Sağlamayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Mart ayının başında ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’ın asla nükleer silah sahibi olmayacağına dair kararlı bir taahhüdü olduğunu açıklamıştı.

Nükleer program sorununun ancak diplomasi ile kalıcı bir şekilde çözüleceğini söylen Price, İran’ın asla nükleer silah sahibi olamayacağını ve bunun için gerekli tüm araçları kullanılacağına dikkat çekmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın