Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram ve Facebook, AB Kullanıcılarına Reklamsız Abonelik Getirebilir

Konuya ilgili yakın kaynakların aktardığına göre Meta, Facebook ve Instagram’ın Avrupa’daki kullanıcılarına reklamsız abonelik sunmayı planlıyor.
Instagram ve Facebook, AB Kullanıcılarına Reklamsız Abonelik Getirebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konuya aşina iki kişi, sosyal medya şirketi Meta’nın Avrupa’daki Instagram ve Facebook kullanıcıları için reklamsız abonelik planları sunmayı planladığını söyledi. Kaynakların, çeşitli fiyatlandırma planları tartışıldığını, ancak biri aylık 10 euroluk planın en uygun plan olduğunu söylerken, diğer kaynak bunun önümüzdeki aylarda uygulanacağını söyledi.

Teklif, Meta’nın, kullanıcılar için reklamları rızaları olmadan kişiselleştirme yeteneğini kısıtlama ve ana gelir kaynağına zarar verme tehdidinde bulunan Avrupa Birliği düzenlemelerine uyma girişimini temsil ediyor.

Ücretsiz, reklam destekli plan ile ücretli abonelik arasında seçim yapılması, kullanıcıların ilkini seçmesine yol açabilir ve Meta’nın reklam işini etkilemeden düzenlemelere uymasına yardımcı olabilir.

İkinci kaynak, mobil cihazlarda tek bir hesabın fiyatının yaklaşık 13 euroya çıkacağını çünkü Meta’nın Apple ve Google’ın uygulama mağazaları tarafından alınan komisyonları da hesaba katacağını söyledi.

Sosyal medya şirketine bu yılın başlarında İrlanda Veri Gizliliği Komiseri tarafından 390 milyon euro para cezası verildi ve kullanıcılara çevrimiçi etkinliklerine dayalı reklamlar göndermek için sözleşmeyi yasal dayanak olarak kullanamayacağı iletildi.

GCM Yatırım Banner

Meta, bölgedeki gelişen düzenleme gerekliliklerini karşılamak amacıyla işletmelerin reklamları hedeflemesine izin vermeden önce AB’deki kullanıcılardan izin istemeyi planladığını söyledi.

Bir Meta sözcüsü, şirketin kişiselleştirilmiş reklamlarla desteklenen ücretsiz hizmetlere inandığını ancak gelişen düzenleyici gerekliliklere uyulmasını sağlayacak seçenekleri araştırdığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.