Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörü Kredi Faizleri için Pozisyon Bekliyor

Uzun süredir durgun seyreden konut sektöründe canlanmanın yaşanması için talepler sıralandı. Sektör temsilcileri, arz ve talepte artış için kredilere dikkat çekti.
İnşaat Sektörü Kredi Faizleri için Pozisyon Bekliyor
HABER GİRİŞ

Seçim sonuçlarının netlik kazanmasının ardından iş dünyasının yönetimden talep ettiği döviz kuru ve kredi faiz oranları konuşulmaya başlandı. İhracatçıların seçim sonrası yüksek kur beklentisini paylaşmasının ardından bir çağrı da inşaat sektöründen geldi.

Sektör temsilcileri, kur yüzünden artan maliyetler karşısında düşen talebin canlandırılması için konut kredilerinde faizlerin düşürülmesini istedi.

Konut satışlarını artıracak bir diğer etmen olarak yabancıların konut alımları için ise yakın ülkelerin teşvik edilmesi beklentisi paylaşıldı.

Sektörde yer alan aktörlerin görüşlerini paylaşan Ekonomim’in haberine göre temsilcilerin acil çözüm beklediği konu hem arz hem de talep tarafında verilecek desteklere ağırlık vermek olarak sıralandı.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Öncelikle yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak desteklerin verilmesi, üretim ve satışları artırıcı politikaların devreye alınması konusunda çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Faizler Düşmezse Talep Altına Kayar

Konut sektöründe hem yerli hem de yabancı müşterilerin seçim sonuçlarını beklediğini söyleyen BOSS4 İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, uzun zamandır devam eden durgunluğun sona ermesi için kredileri işaret ederek şöyle konuştu:

“Kredi faizleri çok yükseldi. Oysa yeni yatırımların yapılması, fabrikaların açılması için kredi ulaşılabilir olmalı. Bundan sonra konut sektöründe hareketlilik olacağını düşünüyorum. Özellikle depreme karşı güvenli konutlar üretmek üzere kentsel dönüşüme ağırlık verilmeli.”

Yabancıların alacağı konutlar için devlet desteklerinin artırılmasını savunan Akkuş, Körfez’den, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Azerbaycan’dan hareketlilik beklediklerini paylaştı.

Konut kredilerinin daha fazla yükseltilmesi halinde vatandaşların geleneksel yatırım araçlarına talep gösterebileceğini ekleyerek, “Yerli talep için de kredi faizlerin yükselmemesi lazım. Aksi halde yatırımlar konut yerine ve altına yönlenebilir” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın