Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörü İyileşiyor mu? Mevcut İşler Yüksek Seviyede

İMSAD tarafından paylaşılan rapora göre inşaat sektöründe iyileşme kendini gösterdi. Mevcut işler son yılların en yüksek seviyesine çıktı. İşte detaylar;
İnşaat Sektörü İyileşiyor mu? Mevcut İşler Yüksek Seviyede
HABER GİRİŞ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), inşaat sektörüne yönelik Ocak 2024 sonuçlarını paylaştı. Verilerde kentsel dönüşümün etkisi gözlemlenirken ekonomide atılan adımlarında etkili olduğu saptandı.

Rapora göre İnşaat Sektörü Güven Endeksi, 2024’ün Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 6,6 puan arttı. İnşaat malzemesi sanayi üretimi ise beklentilerin üzerinde bir yükseliş göstererek Kasım 2023’te önceki aya göre yüzde 8,4 büyüdü.

İnşaat Sektörü İyileşiyor mu? Mevcut İşler Yüksek Seviyede Kaynak: İMSAD

Dış azarlarda talep koşulları Kasım ayında zayıf kalmaya devam ederken yurt içinde seçimler sonrası yeni fiyatlamaların ve yeni ekonomi politikalarına yönelik beklentilerin üretimi ve satışları şekillendirdiği ifade edildi. 2023’ün Kasım ayında 14 alt sektörde üretim önceki yılın aynı ayına göre artarken 8 alt sektörde azaldı. En yüksek üretim artışı yüzde 33,4 ile metal yapı ve yapı parçalarında görüldü.

İMSAD tarafından paylaşılan raporda, mevcut inşaat işleri seviyesinin yeni yılın başında ciddi bir yükseliş kaydettiği belirtildi. Ocak 2024’te mevcut işler seviyesi önceki aya göre yüzde 8,2 arttı. Bu artış, son yılların en yüksek seviyelerinden biri olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İnşaat Sektörü İyileşiyor mu? Mevcut İşler Yüksek SeviyedeKaynak: İMSAD

Aynı dönemde yeni alınan siparişler endeksi 5,2 puan arttı. Yerel seçimler öncesi alınan kentsel dönüşüm izinleri ve işlerin büyümesi, mevsimselliğin yeni iş siparişleri üzerindeki olumsuz etkisini azalttı.

Ekonomide uygulanan sıkılaştırma politikalarının, ihracattaki durgunluk ve jeopolitik gelişmelerin reel kesim güvenini etkilediği vurgulandı. 2023 yılını en düşük seviyede tamamlayan reel kesim güven endeksi 2024’ün ilk ayında tekrar 100 puan üzerine çıkmayı başardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.