Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Gelişmekte Olan Ülkelerle Ticaret Planı Devrede

Birleşik Krallık'ın, gelişmekte olan ülkelerle ticareti artırma kapsamında uygulayacağı yeni planı bugün devreye girdi. Detaylar haberin içerisinde;
İngiltere’nin Gelişmekte Olan Ülkelerle Ticaret Planı Devrede
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin Brexit ardından gelişmekte olan ülkelerle ikili ticareti sadeleştirmek ve artırmak amacıyla uygulayacağı yeni plan bugün devreye girecek. Birleşik Krallık hükümeti tarafından yapılan açıklamada İngiltere’nin gelişmekte olan ülkelere ithal ettiği ürünlerin vergilerini düşüreceği bildirildi.

İngiltere’nin uygulayacağı yeni plan kapsamında ticaret kurallarını da büyük ölçüde sadeleştireceği kaydedildi. Brexit ardından bugün devreye girecek olan Gelişmekte Olan Ülkelerle Ticaret Planı (DCTS), 3,3 milyar insanın yaşadığı 65 ülkeyle yapılacak ticareti kapsıyor.

Söz konusu plan kapsamında, gelişmekte olan ülkelerden daha fazla ürünün basit kurallarla ithal edilmesi hedefleniyor.

İngiliz Tüketiciler Azalan Maliyetlerden Faydalanacak

Ürünlerde azaltılan veya kaldırılan vergilerle Birleşik Krallık’ta bulunan işletmelerin yıllık 9 milyar sterlini bulan ithalatının 770 milyon sterlin düşürülebileceği tahmin ediliyor. Anadolu Ajansı (AA) haberinde, azalan maliyetlerin İngiltere’deki tüketicilere de yansımasının beklendiğini vurguladı.

Yeni plan kapsamında 37’si Afrika, 26’sı Asya ile Orta Doğu ve 2’si Amerika kıtasından olan ülkeler yer alırken, İngiltere’nin bahsi geçen ülkelerden son 3 yılda 22,8 milyar sterlin ithalat gerçekleştirdiğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

İngiliz hükümeti Brexit sonrasında ticari ilişkilerini güçlendirme hedefiyle çeşitli çalışmalar yürütüyor. Mayıs ayı sonunda Avustralya ve Yeni Zelanda ile yeniden müzakere ettiği serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girmişti.

İngiliz hükümeti Avustralya ve Yeni Zelanda ile yapılan anlaşmaların, ülkedeki tüm mal ihracatı üzerindeki tarifeleri kaldırdığını ve tüketiciler için düşük fiyatlar anlamına geldiğini söylemişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın