Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Ukrayna’ya Büyük Destek! Tüm Tarifeler Sıfırlandı

İngiltere'den Ukrayna'ya yeni bir destek geldi! Ülkeden gelen tüm mallara yönelik tarifelerin sıfıra indirileceği duyuruldu. İşte detaylar;
İngiltere’den Ukrayna’ya Büyük Destek! Tüm Tarifeler Sıfırlandı
HABER GİRİŞ

İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Ukrayna’ya yeni destekler duyuruldu. Açıklamaya göre savaş ortamındaki Ukrayna’nın desteklenmesi için ülkeden ithalatı yapılan ürünlere uygulanan gümrük vergisi kaldırıldı.

Duyuruda, “İngiltere bugün, mevcut Birleşik Krallık-Ukrayna ticaret anlaşması kapsamındaki tüm tarifeleri kaldırarak ve Putin hükümetine yeni yaptırımlar uygulayarak Ukrayna’yı Rusya ile olan ihtilafında desteklemek için yeni önlemler açıkladı,” ifadelerine yer verildi.

İngiltere’den Ukrayna’ya Sıfır Tarife Desteği

Hareket, Ukrayna’ya yönelik geniş ekonomik desteğin bir parçası olarak geldi.

Ukrayna’dan ithal edilen mallar üzerindeki tüm tarifelerin sıfıra indirilmesinin yanında serbest ticaret anlaşması kapsamında tüm kotaların kaldırılacağı ve Ukrayna’ya ihtiyaç anında ekonomik destek sağlanacağı bildirildi.

Açıklamada İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bu ayın başlarında Kiev’i ziyaret ettiğinde Ukrayna ekonomisini desteklemek için tarifeleri düşürme sözü verdiği anımsatıldı. İngiltere’nin yeni duyurusunun Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski hükümetinin tarifeleri serbestleştirme ve Ukrayna ekonomisini destekleme yönündeki doğrudan talebinin ardından geldiği eklendi.

GCM Yatırım Banner

Resmi açıklamaya göre arpa, bal, konserve domates ve kümes hayvanları dahil önemli Ukrayna ihracatındaki tarifelerin kaldırılması, Ukraynalı işletmelere ve üreticilere en çok ihtiyaç duydukları anda yardımcı olacak.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan da ülkesinin Ukrayna’ya desteği sürdüreceğini yineleyerek; “Devam eden bu mücadelede Ukrayna’nın yanındayız ve Ukrayna’nın özgür ve egemen bir ulus olarak hayatta kalmasını ve büyümesini sağlamak için çalışacağız” dedi.

İngiltere Rus Yaptırımları Konusunda Önde Geliyor!

Rusya’ya yaptırımlar konusunda önde gelen ülkelerden olan İngiltere, yeni desteğiyle dikkat çekti. Çünkü enerji ambargosu, Putin’in kızlarına yaptırım gibi ABD’nin başı çektiği birçok yaptırımda İngiltere Batılı müttefikini izledi.

Hatta Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, daha önce bu nedenle İngiltere’yi ve Başbakan Boris Johnson’ı eleştirdi. Londra’nın Rus karşıtı her şeyin lideri olmak, hatta bu konuda Washington’un önünde olmak istediğini söyleyen Peskov, Boris Johnson’ı Rusya’ya yönelik eleştirilerinde yapıcı olmamakla suçlamıştı.

Bugün 3. Dünya Savaşı açıklamasıyla dünya basınında geniş yer tutan Lavrov da Johnson’ı eleştirdi.

Zelenski’nin eldeki görevi ele almaktan ziyade halka oynamakta İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi olduğunu belirten Lavrov; “Tribünlere oynama yetenekleri açısından bir bakıma benziyorlar. Örneğin müzakere yapıyormuş gibi görünüyorlar.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.