Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Petrol-Gaz Şirketlerine Olağanüstü Kazanç Vergisi

İngiltere, artan enerji fiyatlarının faturasını kazançları artan petrol ve gaz şirketlerine kesti. Büyük bir u dönüşünü temsil eden duyurunun detayları haberde;
İngiltere’den Petrol-Gaz Şirketlerine Olağanüstü Kazanç Vergisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’deki yaşam maliyeti krizi, savaşın yukarı yönlü baskı yaptığı enerji fiyatlarıyla derinleşiyor. Geçen haftaki veriler, enflasyonun 40 yılın en yükseğine çıktığını ve rakama en büyük katkının enerji zammı olduğunu gösterirken hükümet bugün beklenmedik vergiler açıkladı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, bugün büyük bir u dönüşü yaptı. Yaşam maliyeti kriziyle mücadele eden insanlara yardım için önlemleri finansman amacıyla petrol ve gaz şirketlerinin kârlarına beklenmedik bir vergi açıkladı.

Sunak’ın açıklamaları, kötüleşen yaşam maliyeti krizini hafifletmesi için hükümet üzerinde artan baskılar üzerine geldi.

Sunak, bugün Avam Kamarası’nda milletvekillerine verdiği demeçte, “Petrol ve gaz sektörü, risk alma veya yenilik veya verimlilikteki son değişikliklerin bir sonucu olarak değil, kısmen Rusya’nın savaşının yol açtığı küresel emtia fiyatlarındaki artışın bir sonucu olarak olağanüstü kârlar elde ediyor” dedi.

Dolayısıyla bu kazançları adil bir şekilde vergilendirmenin gerekliliğine atıfta bulundu.

Yeni verginin petrol ve gaz şirketlerinin kârlarından yüzde 25 oranında tahsil edileceği ve emtia fiyatları daha normal seviyelere döndüğünde aşamalı olarak kaldırılacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji şirketlerine beklenmedik bir vergi koyma kararı, Başbakan Boris Johnson hükümeti için bir başka u dönüşü olarak yorumlandı. Sunak daha önce tek seferlik vergiyi reddetmiş ve yüzeysel olarak çekici görünse de nihayetinde yatırımı caydıracağını söylemişti.

Buna ek olarak Sunak’ın açıklamalarının İngiltere’de enerji faturalarına beklenen başka bir artış yönündeki haberlerin ardından gelmesi dikkat çekti. İngiltere’nin enerji düzenleyicisi dün enerji fiyat sınırının Ekim ayında 830 sterlin ila 2800 sterlin aralığında daha artacağı yönünde uyardı.

Öte yandan Sunak, hayat pahalılığına yardımcı olmak için en savunmasız milyonlarca insana önemli, hedefe yönelik destek sağlayacaklarını duyurdu. En düşük gelirli yaklaşık sekiz milyon haneye doğrudan bir defaya mahsus 650 sterlin değerinde bir ödeme gönderileceğini, bunun 5 milyar sterlinin üzerinde olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.