Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den İyi Haber! Ekonomik Daralmadan Büyümeye Döndü

Son günlerde döviz kriziyle çalkalanan İngiltere’den üst üste iyi haberler geldi. Ekonomideki büyüme, beklentileri fazlasıyla aştı.
İngiltere’den İyi Haber! Ekonomik Daralmadan Büyümeye Döndü
HABER GİRİŞ

İngiltere, son günlerde çalkantılı haberlerle gündeme geliyor. Ülkede açıklanan mini bütçe paketi sonrası sterlin tarihin en düşük seviyesine gerilerken dün başlayan toparlanma bugün hız kazandı.

Bu sabah açıklanan veriler de iyimserliği destekledi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan istatistikler, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,4 büyüdüğünü gösterdi. Bu, önceki yüzde 2,9 büyüme yönündeki ilk tahminin epey üzerinde geldi.

Bununla birlikte beş çeyrekteki en düşük büyüme oranı olarak kayıtlara geçti.

İngiltere ekonomisinin çeyreklik bazda büyümesi de yüzde 0,1’lik daralma tahmininden daha iyi yüzde 0,2 büyüme olarak kaydedildi. Hizmetler, yüzde 0,4 düşüşe ilişkin ilk tahminlerden yukarı yönlü revize edilerek yüzde 0,2 arttı.

Harcama tarafında, hanehalkı tüketimi yüzde 0,2’lik düşüşten yüzde 0,1 düşüşe, yatırımlar ise yüzde 0,6’lık büyümeden aşağı yönlü revize edilerek yüzde 1,4 gerilemeye çevrildi.

Hükümet tüketimi, başlangıçta beklenen yüzde 2,9’luk düşüşün altında kalarak yüzde 1,5 düştü. Fakat reel GSYİH seviyesi, 2019’un 4. çeyreğinde koronavirüs öncesi olduğu seviyenin yüzde 0,2 altında kaldı. Bu, daha önceki 0,6 yüksek olduğu yönündeki tahminden düşürüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın