Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Faiz Rekoru: 2008’den Bu Yana En Yüksek Seviye!

İngiltere Merkez Bankası beklentilerle paralel olarak 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Ayrıntılar haberde...
İngiltere’den Faiz Rekoru: 2008’den Bu Yana En Yüksek Seviye!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyonun küresel boyuttaki artışı, merkez bankalarının faiz politikasındaki sıkışmayı beraberinde getiriyor. İngiltere Merkez Bankası politika faizini 50 puan artırarak yüzde 2.50 seviyesine çıkardı. Faiz kararı beklentiler ile paralel gerçekleşti.

Banka böylece Aralık ayından bu yana başlattığı faiz artırımlarını sürdürdü Karar  4’e karşı 5 oyla alınırken, 3 üye 75 baz puan, 1 üye ise 25 baz puandan yana görüş bildirdi.

İngiltere’deki bu faiz kararı, ülkede enflasyonun Ağustos’ta yüzde 9,9’a ulaşmasının ardından geldi. Banka enflasyonu yüzde 2 seviyesine çekmeyi hedefliyor.

Komite merkez bankası rezervlerinin ihracı ile finanse edilen satın alınan Birleşik Krallık devlet tahvillerinin stokunun önümüzdeki on iki ay içinde 80 milyar sterlin azaltılarak toplam 758 milyar sterline düşürülmesine karar verdi.

Fiyat Artışlarına Dikkat Çekildi

Bankanın raporunda, Mayıs ayından bu yana toptan gaz fiyatlarındaki artış ve bunun sonucunda Birleşik Krallık haneleri için reel gelirler ve TÜFE üzerindeki etkilere dikkat çekildi. Dış ve yerel faktörlerden kaynaklanan tahminler etrafındaki risklerin son derece büyük olduğunu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası Ağustos ayından bu yana, toptan gaz fiyatlarının dalgalı seyrettiğini ve finansal piyasalarda, küresel olarak devlet tahvili getirilerinde keskin bir artış da dahil olmak üzere büyük hareketler olduğunu kaydetti. Sterlinin dönem boyunca önemli ölçüde değer kaybettiğinin altı çizildi.

Bankadan Enflasyon Uyarısı

Açıklamada Birleşik Krallık para politikası çerçevesinde fiyat istikrarının önceliğini yansıtan enflasyon hedefinin her zaman geçerli olduğunun altı çizildi. Yeni şoklar sonucunda enflasyonun hedeften sapacağı durumlar olacağı kabul edildi.

İngiltere Merkez Bankası, orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli adımları atacağını açıkladı.

Karar geçtiğimiz gün ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından alınan 75 baz puanlık faiz artırım kararının ardından geldi. İngiltere Merkez Bankası’na paralel şekilde, Fed de açıklamasında enflasyonun yüzde 2 seviyesine çekilmesinin önemine vurgu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.