Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Zahawi’nin Vergi Skandalı Koltuğunu Kaybettirdi

İngiltere Başbakanı Sunak, Zahawi'nin Bakanlık Yasası'nın ihlal ettiğini gerekçe olarak sunarak görevine son verdiğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
İngiltere’de Zahawi’nin Vergi Skandalı Koltuğunu Kaybettirdi
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti Başkanı Nadhim Zahawi’yi vergi kaçırdığı iddiası ile görevden aldı. Konu hakkında yürütülen soruşturmada, ciddi bir ihlalin tespit edildiği açıklandı.

Yürütülen soruşturmanın ardından Sunak, Zahawi’ye bir mektup gönderdi. Mektupta, vergi kaçakçılığı ile ilgili soruşturmanın Sunak’ın bağımsız danışmanı Laurie Magnus tarafından yürütüldüğü yer aldı.

Sunak, danışmanının soruşturmayı Zahawi’nin vergi kaçırdığına dair yürüttüğü soruşturmayı tamamladığını belirtti. Soruşturmanın sonucunda, İngiltere Bakanlık Yasası’nın ciddi bir şekilde ihlalinin görüldüğünün altını çizdi.

Gönderdiği mektupta Sunak, “Sonuç olarak, sizi Majestelerinin Hükümetindeki görevinizden alma kararımı size bildirdim.” ifadeleri ile dikkat çekti.

Kasıtlı Bir Hata Yapmadığını Savunmuştu

Zahawi için geçen sene İngiltere’nin vergi dairesi HMRC tarafından yürütülen bir soruşturmanın sonuçlanması ile bir ceza ödemişti. Ceza ödediğini doğrulayan Zahawi, vergi dairesinin beyannamede “dikkatsiz” olduğuna ancak kasıtlı bir hata yapmadığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Sunak’ın bağımsız danışmanı Laurie Magnus, Zahawi’nin geçen yıl kısa bir süre için maliye bakanlığına atandığında vergi işlerinin soruşturulduğunu beyan etmediğini ve Sunak onu mevcut görevine atadığında ayrıntıları ifşa etmediğini söyledi.

Örnek Bir Lider Olma Şartını Yerine Getirmiyor

Ödemediği vergiyle ilgili hakkında soruşturma başlatılan Zahawi’ye bir süredir istifa çağrıları yapılıyordu. Magnus ise Sunak’a yazdığı bir mektupta, “Gerçek olmayan bir basın açıklamasının düzeltilmesindeki bu gecikmenin, açıklık gerekliliğiyle tutarsız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ayrıca Magnus, Zahawi’nin dürüst, açık ve kendi davranışlarıyla örnek bir lider olma şartını yerine getirmediğini savundu. Böylece yetersiz saygı gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Sunak, İngiltere Maliye Bakanlığı görevinden Temmuz 2022’de istifa etmişti. Sunak’ın istifasının ardından o zamanların Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, İngiltere’nin yeni maliye bakanı olarak atanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.