Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Yeni Maliye Bakanından Vergi İndirimine Yeşil Işık

Sunak’ın istifasının ardından İngiltere'nin yeni maliye bakanı olarak atanan Zahawi, ilk görev gününde vergi indirimine istekli olduğu mesajını verdi. Ayrıntılar haberde;
İngiltere’nin Yeni Maliye Bakanından Vergi İndirimine Yeşil Işık
HABER GİRİŞ

Boris Johnson kabinesindeki iki önemli bakanın dün akşamki istifalarının ardından açılan pozisyonlara yerleşen isimler belli oldu.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, sundukları istifa mektuplarıyla Johnson hükümetinden ayrılmışlardı.

Sunak’ın istifasının ardından Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, İngiltere’nin yeni maliye bakanı olarak atandı. Javid’in yerine Sağlık Bakanı olarak atanan isim ise Johnson’ın Özel Kalem Müdürü Steve Barclay oldu.

Görevdeki ilk gününde Sky News’e konuşan yeni Maliye Bakanı, krizden etkilenen Başbakan Johnson’ın kendisine ekonomiyi yeniden inşa etme ve büyütme görevi verdiğini söyledi.

Zahawi, bu görevi yerine getirmek için ekonomiyi canlandırmayı hedeflediğini ifade ederek, vergi indirimine yeşil ışık yaktı. Vergileri eski Bakan Sunak’tan daha hızlı indirmek istediğine ve daha fazlasını yapmaya kararlı olduğuna işaret etti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Kurumlar vergisinde olası bir artışın yaşanmaması ile ilgili; “Hiçbir konu tartışmaya kapalı değil. Mali disiplini korurken olabildiğimiz kadar rekabetçi olduğumuzdan emin olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Başbakan’a olan güvenlerini kaybettiklerini açıklayarak görevlerinden ayrılan Sunak ve Javid’ın aksine Zahawi, başbakan olarak Boris Johnson’ı desteklediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.