Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Yüksek Enflasyona Rağmen Tüketici Harcamaları Artıyor

Birleşik Krallık’ta perakende satış verileri, enflasyondaki artışa rağmen tüketicilerin harcamalarını sürdürdüğünü gösterdi.
İngiltere’de Yüksek Enflasyona Rağmen Tüketici Harcamaları Artıyor
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık’ta tüketici harcamalarını gösteren Nisan ayı perakende satışlar verisi yayınlandı. Enflasyondaki artışa rağmen tüketici harcamalarında direnç olduğunu gösteren resmi rakamlara göre İngiltere perakende satışları geçen ay beklenenden fazla arttı. Yılın ilk çeyreğinde ise 2021 ortasından bu yana en hızlı artış kaydedildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre Nisan ayında satış hacimleri yüzde 1,2 düşerken, Mart ayına göre yüzde 0,5 arttı. Şubat-Nisan döneminde satışlar önceki üç aya göre yüzde 0,8 arttı ve bu, Ağustos 2021’e kadar olan üç aydan bu yana en büyük artış oldu.

Açıklamaya göre Nisan ayında perakende satış hacimleri, beklentinin altında gerçekleşti ve yıllık bazda yüzde 3,0 seviyesinde kaldı. Gıda satışlarındaki düşüş önceki aylara göre daha az olmasına rağmen, yaşam maliyeti krizinin hanehalkı harcamalarını nasıl etkilediğini hatırlatan gıda satışları yıllık yüzde 2,7 düştü.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, perakende satışların arttığını ve kuyumcular, spor perakendecileri ve büyük mağazaların hepsinin iyi bir ay geçirmesiyle Mart ayından etkilenen kötü hava koşulları sonrası toparlanma gördüklerini söyledi.

İngiltere’nin enflasyondaki artışı, ülkedeki tüketicilerin harcama gücünü vurdu. Fiyat artış hızı Nisan’da yüzde 8,7’ye gerilese de, bu haftanın başlarında yayınlanan verilere göre, düşüş beklenenden daha az oldu.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, enflasyonun önümüzdeki aylarda yapışkan ve inatçı olabileceğinden korktuğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.