Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Yaşam Maliyeti Krizi 1 Nisan İtibarıyla Artıyor

İngiliz vatandaşların enerji faturaları, bugün itibarıyla yüzde 54 artarken bunun ülkede milyonlarca kişiyi yakıt yoksulluğuna iteceği belirtildi.
İngiltere’de Yaşam Maliyeti Krizi 1 Nisan İtibarıyla Artıyor
HABER GİRİŞ

İngiltere ekonomisini vuran yaşam maliyeti krizinin etkileri büyüyor. Ülkenin yanında dünya basını, bugün İngiltere’de enerji fiyatlarını konuşuyor. İngiliz vatandaşların enerji faturaları, bugün itibarıyla yüzde 54’lük rekor artışla hesaplanacak.

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, Şubat başında enerji faturalarının 1 Nisan’dan sonra yüzde 54 oranında artacağını açıklamıştı. Ortalama bir hanenin standart enerji faturasında tavan fiyat yıllık 1277 sterlinden 1971 sterline yükselecekken bazı müşterilerin 700 sterlin üstünde artış göreceği bildirilmişti.

Bugün başlayan düzenleme, hem ülke hem dünya gündeminde yankı buldu.

1 Nisan Artışıyla İngiltere’de Yaşam Maliyeti Krizinin En Akut Kısmı Başlıyor

İngiltere’de Yaşam Maliyeti Krizi
KAYNAK: Resolution Foundation

Bugün yayımlanan bir rapor, yakıt yoksulluğu içindeki İngiliz hanelerinin sayısının 1 Nisan’dan itibaren ikiye katlanarak 5 milyona ulaşacağı konusunda uyardı.

Düşünce kuruluşu Resolution Foundation’un raporu, bugün enerji fiyatlarındaki tavan artışının hane halkı gelirleri için ne anlama geldiğini ve beklentileri ele aldı. Enerji uzmanı Jonny Marshall, raporunda bugün enerji faturaları yükselirken milyonlar için kötü haber verdi.

GCM Yatırım Banner

Artık ısıtmayı açmanın 2 yıl önceye kıyasla iki kat fazla olduğunu, bir su ısıtıcısını kaynatmanın ise yüzde 60 daha pahalıya çıktığını belirtti. Uzman, hiç enerji kullanılmasa bile sabit ücretlerin çok yüksek faturalara yol açtığını belirtti.

Raporda Nisan ayının yüksek enerji faturalarının yaygın yakıt stresine yol açması nedeniyle Birleşik Krallık yaşam standartlarında keskin bir baskı yarattığı belirtildi.

“1 Nisan, ekonominin diğer bölümlerindeki maliyet baskılarının yanı sıra enerji faturalarında bir gecede yüzde 54’lük bir artışla birlikte, Birleşik Krallık’taki yaşam maliyeti krizinin en akut kısmının başladığını işaret ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bugün yürürlüğe giren yüksek fiyatların bir sonucu olarak İngiltere’de 2,5 milyon hanenin yakıt stresine düşeceğini söyledi.

İngiltere’nin yaşam maliyeti krizinin Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından yakın zamanda açıklanan destek tedbirlerine rağmen yoğunlaşacağı belirtildi. Ve bunun son olmayacağı öngörüldü.

Son 40 yılın en yüksek enflasyon oranı ve reel gelirlerdeki düşüşlerin devam ettiği bir ortamda, tüm göstergelerin kış ayları ve hanelerin enerji kullanımlarını artırmasıyla birlikte Ekim ayında tavan fiyatların yeniden yükselmesinin beklendiği söylendi.

Ekim ayındaki bir başka fiyat artışı daha yaşlı ve daha büyük hanelerin bu kış ısınmak için en yüksek faturalarla karşı karşıya kalmasına neden olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.