Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enerji Şoku Faturalar El Yakacak

İngiliz enerji düzenleyicisi, küresel gaz fiyatlarında rekor yükseliş nedeniyle Nisan itibarıyla faturalara sert artış geleceğini açıkladı. İşte detaylar;
İngiltere’de Enerji Şoku Faturalar El Yakacak
Yorum

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, bugün yayımladığı raporda faturalarda sert artış olacağını bildirdi. Nisan’da enerji faturalarının yüzde 54 oranında artacağını belirten denetleyici kurum, küresel gaz fiyatlarındaki rekor artışa atıfta bulundu.

Ofgem, söz konusu yükselişin birçok insan için son derece endişe verici olduğunun üzerini çizerek; “enerji faturasını ödemekte zorlanan müşteriler, geçerli yardıma erişmek için tedarikçileriyle iletişime geçmelidir” dedi.

İngiltere’de Milyonlarca Hane Nisan’da Enerji Faturalarında %54 Artışla Karşılaşacak

Ofgem’in raporuna göre enerji fiyat tavanı, yaklaşık 22 milyon müşteri için 1 Nisan’dan itibaren artacak. Ortalama bir hane standart enerji faturasında tavan yıllık 1277 sterlinden 1971 sterline yükselecekken bazı müşteriler 700 sterlin üstünde artış görecek.

Artış, geçen yıl toptan satış fiyatlarının dört katına çıkmasıyla birlikte son 6 ayda küresel gaz fiyatlarındaki rekor artıştan kaynaklandı. Ofgem, fiyat tavanının yılda iki kez güncellendiğini ve toptan enerji ve diğer maliyetleri takip ettiğini bildirdi.

Bunun enerji şirketlerinin aşırı kar elde etmesini engelleyip ve müşterilerin enerjileri için adil bir fiyattan fazlasını ödememesini sağladığını aktaran Ofgem, tavan fiyatın enerji şirketlerinin gaz satın alma maliyetindeki artışlar da dahil olmak üzere tüm makul maliyetlerini müşterilere yansıtmasına olanak tanıdığını dile getirdi.

Fiyat sınırı en son Ağustos ayında güncellendiğinden, mevcut seviyenin, o zamandan beri gaz fiyatlarında meydana gelen eşi görülmemiş rekor artışı yansıtmadığı söylendi.

Ofgem CEO’su Jonathan Brearley; “Bu yükselişin, özellikle geçim sıkıntısı çekenler olmak üzere birçok insan için son derece endişe verici olacağını biliyoruz ve Ofgem, enerji şirketlerinin müşterilerine ellerinden gelen her şekilde destek vermesini sağlayacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu