Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Ulusal Olay: Virüs 40 Yıl Sonra Yeniden Görüldü

İngiltere'de sağlık görevlilerinin Londra'daki kanalizasyon örneklerinde çocuk felci virüsü tespit etmesinden sonra ulusal olay ilan edildi. Detaylar haberde;
İngiltere’de Ulusal Olay: Virüs 40 Yıl Sonra Yeniden Görüldü
HABER GİRİŞ

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKSHA), Londra’daki kanalizasyon örneklerinde nadir görülen bir çocuk felci virüsünün acilen araştırılmaya başlandığını bildirdi.

UKHSA’dan Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, Londra’nın doğusundaki Newham’daki Beckton kanalizasyon arıtma çalışmalarından alınan bir dizi atık örneğinin Şubat ve Mayıs ayları arasında aşı kaynaklı çocuk felci virüsü için pozitif test sonucu verdiğini söyledi.

UKHSA Tarafından “Ulusal Olay” İlan Edildi

UKHSA, virüsün o zamandan beri gelişmeye devam ettiğini ve şimdi “aşı kaynaklı” bir çocuk felci virüsünün tip 2 olarak sınıflandırıldığını, ayrıca herhangi bir topluluk bulaşmasının gerçekleşip gerçekleşmediğinin belirlenmesine çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Durum ulusal bir olay ilan edildi ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi.

UKHSA Danışman Epidemiyoloğu Dr. Vanessa Saliba konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu iletimin kapsamını daha iyi anlamak için acilen araştırıyoruz. Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) şüpheli vakaları derhal bildirmesi istendi ancak şu ana kadar hiçbir vaka bildirilmedi veya teyit edilmedi” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Saliba ayrıca, İngiltere nüfusunun çoğunun çocuklukta aşılanmaya karşı korunacağını, ancak aşı kapsamının düşük olduğu bazı topluluklarda bireylerin risk altında kalabileceğini dile getirdi.

Son Vaka 1984’te Tespit Edilmişti

Bu, İngiltere’nin 2003 yılında çocuk felcinden ari olarak ilan edilmesinden bu yana virüsün ilk kez yeniden ortaya çıkışına işaret ediyor. Ülkedeki son çocuk felci vakası 1984’te tespit edilmişti.

Çocuk felci, tam aşılanmamış kişilerde zaman zaman felç gibi ciddi hastalıklara neden olabilen nadir bir virüstür. Hastalık özellikle 1950’lerde Birleşik Krallık’ta yaygındı.

UKHSA, genel halk için riskin son derece düşük olduğunu söylerken, ebeveynleri, çocuklarının hastalığa karşı tam olarak aşılandığından emin olmaya çağırdı.

Birleşik Krallık’ta çocuklara rutin aşılama programlarının bir parçası olarak inaktive edilmiş bir çocuk felci aşısı yapılması yaygın bir uygulama olup 1 yaşından önce üç doz ve 3 ile 14 yaşlarında verilen diğer dozlar şeklinde uygulanmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.