Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatlarındaki Yükselişin 2023’te Yavaşlaması Bekleniyor

Birleşik Krallık’ta enflasyonun etkilediği konut fiyatlarındaki rallinin duracağı belirtildi. Ancak büyük bir düşüş beklenmiyor.
İngiltere’de Konut Fiyatlarındaki Yükselişin 2023’te Yavaşlaması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Küresel düzeyde etkisini gösteren yüksek enflasyon, konut piyasasında da fiyatlarında güçlü bir ralliyi beraberinde getirdi. İngiltere’de geride kalan zaman içerisinde konut fiyatlarında dikkat çeken bir artış yaşandı. Yakın gelecekte ise bu yükselişin duracağı tahmin edildi.

Bir araştırmaya göre İngiltere’de konut fiyatları 2023’te düşerek yıllardır devam eden yüksek artışlara son verecek, ancak yaşamanın maliyetine ve artan borçlanma maliyetlerine rağmen alıcıların fon sağlama kabiliyetini sınırlayan büyük bir çöküş pek olası değil.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, İngiltere’de de enflasyon yükseldi ve bu nedenle İngiltere Merkez Bankası, tam da ekonomi durgunluğa girerken bir dizi faiz oranı artışına devam ediyor.

Ev Fiyatlarında Yavaşlama Beklentisi

Royal Institute of Chartered Surveyors tarafından yapılan ve aynı zamanda 12 aylık dönemde ev fiyatlarına yönelik beklentilerin düştüğünü gösteren bir ankete göre ev fiyatları Ekim ayında 28 ay sonra ilk kez düştü.

8-24 Kasım tarihlerinde 20 konut piyasası uzmanının katıldığı bir ankete göre gelecek yıl ülke çapında konut fiyatlarının yüzde 4,7 düşmesi bekleniyor. Bu yılın sonunda ise yüzde 6,3’lük bir artış yaşanacağı düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Knight Frank emlak acentesinden Chris Druce, “Yeniden bir dengelenme var, ancak küresel mali krizden sonra gördüğümüz gibi bir şey yok. Arz hala nispeten sıkı, bu da fiyatları desteklemeye yardımcı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz inşaat şirketi Taylor Wimpey, yılın başında planlanandan daha az ev inşa edeceğini söylerken, daha büyük rakibi Persimmon, 2023 arazi eklemelerinin önemli ölçüde daha düşük olmasını beklediğini ve her ikisinin de muhtemelen arzı etkileyeceğini bildirdi.

Ankette fiyatlar ılımlı şekilde toparlanması beklenirken, 2024’te genel enflasyon beklentilerinin çok gerisinde yüzde 1,0 artacak ve ardından 2025’te yüzde 3,5 artış yaşayacağı kaydedildi. Katılımcıların büyük bölümü fiyatlarda ciddi bir düşüş beklemiyor ve uzun vadede fiyatlardaki yükselişin süreceğini düşünüyor.

Building Value danışmanlık şirketinden Tony Williams, 2023’te ekonomik performans ve istihdam rakamlarının beklenenden biraz daha iyi olduğu bir yıllık düzeltme beklediklerini, çok zor bir yıl olacağını ancak 2024’te normalleşmenin başlayacağını belirtti.

Cast Consultancy’den Mark Farmer, “Ağırlaşan satın alınabilirlik sorunları nedeniyle Londra’da fiyatlar daha da düşecek. İnşaat maliyeti enflasyonu ve azalan geliştirme finansmanı ısırmaya başladıkça Londra’da yeni inşaatların da düşmesi muhtemel” diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası son toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdi oranları bir yıldan kısa süre içerisinde yüzde 0,1’den yüzde 3’e kadar yükseltti. Gelecek ay 50 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.