Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Çift Hanede Yeni Rekor Kırdı!

Tarihindeki en uzun durgunluğa doğru ilerleyen İngiltere’de enflasyon, Ekim’de çift hanede rekor tazeledi. Yaşam maliyeti krizi, kötüleşiyor...
İngiltere’de Enflasyon Çift Hanede Yeni Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere piyasaları, son dönemdeki çöküşten kısmen toparlansa da ülkede derinleşen yaşam maliyeti krizi etkisini sürdürüyor. Artan fiyatlar, ekonomik gerileme belirtilerine rağmen İngiltere Merkez Bankası (BOE) üzerindeki baskıyı sürdürürken son enflasyon raporu, iyiye işaret etmedi.

Enflasyon, tüm göstergelerde beklentileri aştı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporu Ekim’de enflasyonun yıllık bazda yüzde 11,1 arttığını gösterdi. Beklenti tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 10,7 ile yeni rekora çıkması yönündeydi.

İngiltere hükümetinin enerji fiyat garantisi planının uygulamaya konmasına rağmen en büyük katkılar elektrik, gaz ve diğer yakıtlardan geldi.

Aylık bazda da yüzde 1,7 tahmininin üzerinde yüzde 2 arttı. Çekirdek TÜFE aylık bazda yüzde 0,7, yıllık bazda yüzde 6,5 artış kaydederken beklentiler sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 6,4 artış yönündeydi.

Eylül’de Temmuz’daki yüzde 10,1’e dönerek 40 yılın yükseğine çıkan enflasyon için son veriler, sıkılaşma ve resesyon endişelerini artırdı.

GCM Yatırım Banner

ONS, yeni analizinin artan enerji ve gıda maliyetlerinin düşük gelirli hanehalkları için daha yüksek enflasyona yol açtığını gösterdiğini belirtti. Bunun nedeni, düşük gelirlilerin harcamalarının daha büyük bir kısmının yüksek gelirli hanelere göre temel ihtiyaçlara gitmesi olarak açıklandı.

Yüksek ve düşük gelirli haneler arasındaki enflasyon farkı, Mart 2009’dan bu yana en yükseğe ulaştı.

Bu arada enflasyon verileri İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’un bugün beklenen açıklaması öncesi geldi. Hunt, tahminlere göre ülkenin kamu maliyesindeki 50 milyar sterlin açığı kapatmak amacıyla önemli vergi artışları ve harcama kesintileri duyuracak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın