Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaşma Sürüyor

İngiltere Merkez Bankası tarafından Kasım ayı faiz kararı açıklandı. Banka enflasyona karşı faiz silahını kullanmaya devam ediyor. Detaylar geliyor...
İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaşma Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar bu hafta içerisinde merkez bankalarının attığı faiz adımlarının bölgesi altında hareket ediyor. Dün akşam ABD Merkez Bankası (FED) beklentileri karşıladı ve 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. FED’in ardından gözler İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) vereceği karara çevrilmişti.

BOE Kasım ayı faiz kararını açıkladı ve beklentilerle paralel olarak 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Kilit faiz oranı böylece yüzde 2.25’ten 3 seviyesine çıkarılmış oldu. Böylece art arda sekizinci kez uygulanan faiz artırımı ile politika faizi 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

‘Enflasyon Hedefin Çok Üzerinde’

Alınan bu karar, Eylül ayında yıllık bazda yüzde 10.1 ile zirveye ulaşan enflasyon rakamlarının ardından geldi. Banka açıklamasında enflasyonun yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde olduğunu, yüksek enerji, yiyecek ve diğer faturaların insanları çok zorladığını kaydetti.

Faiz oranlarını yükseltmenin enflasyonu düşürmenin en iyi yolu olduğu belirtilen açıklamada, “Birçok insanın daha yüksek borçlanma maliyetleriyle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Özellikle, birçok hane daha yüksek ipotek oranlarıyla karşı karşıya. Bazı işletmeler daha yüksek kredi oranlarıyla karşı karşıya.” ifadelerine yer verildi.

Faiz Politikası için Ekonomik Veriler Takip Edilecek

BOE, bundan sonraki faiz politikasında izlenecek yolun, ekonomik veriler ışığında belirleneceğini kaydetti. Enflasyonun önümüzdeki yılın ortasından itibaren keskin bir şekilde düşmesinin beklendiği ifade edildi.

Enflasyona neden olarak yüksek enerji fiyatları gösterilirken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gaz fiyatlarında daha büyük artışlara yol açtığı belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası sterlin dolar karşısında yükseliyor. GBP/USD paritesi yazım itibarıyla 1.12 seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu