Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Kelepir Fiyat Korkusu! Evler Ucuza Satılıyor

Yaşam maliyeti krizinin derinleştiği ve enflasyonun Ekim’de yüzde 11,1’le rekor seviyeye çıktığı İngiltere’de durum kötüleşiyor.
İngiltere’de Kelepir Fiyat Korkusu! Evler Ucuza Satılıyor
HABER GİRİŞ

Bugün yayımlanan bir rapor, halihazırda sıkılaşma ve enflasyonun altında ezilen İngiltere konut piyasasının kısa vadede düzelmeyeceğini ortaya serdi. İngiliz emlak şirketi ZPG’nin çatısı altındaki internet sitesi Zoopla, İngiltere’deki ev sahiplerinin istenen fiyatın altına razı olmak zorunda kaldığını açıkladı.

Zoopla’nın aktardığı verilere göre konut piyasası yavaşlıyor, evlere olan talep yüzde 44 daha az ve satıcılar, istenen fiyatın yüzde 3 altını kabul ediyor. Gelecek yıl ev fiyatlarının yaklaşık yüzde 5 düşeceğini tahmin eden Zoopla’ya göre satıcılar, gelecek yıl fiyatların daha da düşeceği beklentisiyle mülklerini son haftalarda yüzde 3 daha ucuza satıyor.

Zoopla, Eylül ayının başından bu yana dokuz evden birinin orijinal satış fiyatından yüzde 5 veya daha fazla düşürüldüğünü bildirdi. Emlak sitesinin verilerine göre yıllık konut fiyatı artışı geçen ay Eylül’deki yüzde 8,1’den Ekim’de yüzde 7,8’e gerilerken bu Kasım 2021 sonrası en düşük seviye oldu.

Rapor, talebin Eylül ayındaki mini bütçe sonrası gerilemeye dikkat çekti. 23 Eylül’de resesyon ve sterlin çöküşüne rağmen açıklanan mali paket, tahvillerde sert satışlara ve faiz oranı beklentileri keskin bir şekilde yükselirken olası bir konut piyasası çöküşü tahminlerine yol açmıştı.

Bütçenin ardından, rekor sayıda ipotek anlaşması geri çekildi ve birçok borç veren, oynaklığı değerlendirirken mortgage tekliflerini durdurdu.

GCM Yatırım Banner

Daha yüksek ipotek oranlarının satın alma gücünü en çok etkileyeceği güney İngiltere, doğu Midlands ve Galler gibi önceki sıcak noktalarda ve bölgelerde yeni satışlar yüzde 50’ye kadar düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın