Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de İşsizlik Oranı Ocak’ta Beklenti Altında Kaldı

Birleşik Krallık’ın Ocak ayı işsizlik rakamları açıklandı. Oran aylık bazda sabit kalırken, beklenti altı açıklandı.
İngiltere’de İşsizlik Oranı Ocak’ta Beklenti Altında Kaldı
Yorum

İngiltere ekonomisi için önemli verilerden biri olan Ocak ayı işsizlik rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de işsizlik oranının Ocak’a kadar olan üç ayda yüzde 3,7’de kaldığı bildirildi. Beklenti oranın yüzde 3,8 olarak açıklanacağı yönündeydi.

Resmi verilere göre, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırımlarını duraklatma konusunda yakından izlediği temel ücretlerdeki büyüme, Ocak ayına kadar olan üç ayda hızını kaybetti. ONS, ikramiye hariç maaşın, Aralık ayına kadar olan üç aylık dönemdeki yüzde 6,7’ye kıyasla yüzde 6,5 arttığını açıkladı.

Aralık 2022’den Şubat 2023’e kadar, tahmini boş pozisyon sayısı çeyrekte 51.000 azalarak 1.124.000’e düştü. Açık pozisyonlar art arda sekizinci çeyrekte düştü ve ankete katılanlar ekonomik baskıları işe alımları geciktiren bir faktör olarak göstermeye devam ettikçe, sektörler arasındaki belirsizliği yansıtıyor.

ONS, temel ücretin tüketici fiyatları endeksi kullanılarak enflasyona göre ayarlandığında yüzde 3,5 oranında düştüğünü ve bunun rekorların başladığı 2001’den bu yana en büyük düşüşlerden biri olduğunu bildirdi. Toplam ücret reel olarak yüzde 4,4’e gerileyerek, 2009 başından bu yana en büyük düşüş oldu.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bütçe konuşmasından bir gün önce verilerin yayınlanmasının ardından, “İstihdam piyasası güçlü olmaya devam ediyor, ancak enflasyon hala çok yüksek” açıklamasında bulundu.

Hunt yarınki bütçe konuşmasında, daha fazla insanın işe geri dönmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere enflasyonu aşağı çekmek, borcu azaltmak ve ekonomiyi büyütmek için nasıl daha ileriye gidileceğini açıklayacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu