Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Korkulara Rağmen Ocak’ta Beklenti Üstü Büyüdü

Birleşik Krallık, G7 ekonomilerinde Covid-19 salgını sırasında kaybettiği üretimini henüz tam olarak toparlayamayan tek ülke olmaya devam ediyor.
İngiltere Ekonomisi Korkulara Rağmen Ocak’ta Beklenti Üstü Büyüdü
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık ekonomisi, ekonomistlerin kaçınılmaz bir durgunluk beklentisini paylaştığı dönemde, açıklanan resmi rakamlara göre Ocak ayında yüzde 0,3 büyüyerek beklentileri aştı. Ekonomistler, GSYİH’da aylık yüzde 0,1′lik bir artış bekliyordu. Ulusal İstatistik Ofisi, GSYİH’nın Ocak ayının sonuna kadar olan üç ay boyunca sabit kaldığını söyledi.

Hizmetler sektörü, Aralık 2022′de yüzde 0,8 küçüldükten sonra, Ocak 2023′te büyümeye en büyük katkıyı eğitim, ulaştırma ve depolama, insan sağlığı faaliyetleri ile sanat, eğlence ve dinlenme faaliyetlerinden almakla birlikte, yüzde 0,5 büyüdü. Aralık 2022′deki düşüşün ardından tüm endekslerin toparlandığı kaydedildi.

Resesyon Korkuları Sürüyor

Sanayi üretimi ise Aralık ayındaki yüzde 0,3′lük artışın ardından Ocak ayında yüzde 0,3 düşerken, inşaat sektörü bir önceki ay yatay seyrettikten sonra Ocak ayında yüzde 1,7 azaldı. Birleşik Krallık ekonomisi , 2022′nin son çeyreğinde, genellikle iki çeyrek negatif büyüme olarak tanımlanan bir durgunluğu kıl payı atlatmak için büyüme göstermedi.

Birleşik Krallık, G7 ekonomilerinde Covid-19 salgını sırasında kaybettiği üretimini henüz tam olarak toparlayamayan tek ülke olmaya devam ediyor. Açıklamada aylık GSYİH’nın şu anda pandemi öncesi seviyelerin yüzde 0,2 altında olduğu tahmini paylaşıldı.

İngiltere Merkez Bankası, 2023′ün ilk çeyreğinden itibaren beş çeyreklik bir resesyon öngörüyor, ancak veriler şu ana kadar beklentileri aştı. Beklenenden daha iyi olan Ocak ayı verisine rağmen, ekonomistler, yüksek enflasyonun hanehalkı gelirlerini ve iş faaliyetlerini etkilediği için faaliyetlerin aşağı yönlü hareket ettiğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Halen Hedefin Üzerinde

Birleşik Krallık enflasyonu Ocak ayında yıllık yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Geçen yılın Ekim ayında 41 yılın en yüksek seviyesi görülmüş ve yüzde 11,1′e ulaşmıştı. Merkez bankası enflasyonun yüzde 2’lik hedeften çok yüksek olduğunu belirtiyor.

İngiltere ve Galler’deki Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nün ekonomi direktörü Suren Thiru, Ocak ayındaki mütevazı toparlanmanın ekonominin hala kötü yolda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Thiru, “Yüksek enflasyon, vergi artışları ve artan faiz oranlarının gecikmeli etkisi, enerji maliyetlerinin azalmasına rağmen tüketici harcama gücünü azalttığından, 2023′ün büyük bölümünde durgunluk korkusunu yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt, gelecek hafta hükümetin bütçesini açıklayacak ve ülkenin yaşam maliyeti krizini yönetmek için daha fazla önlem duyurması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.