Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Gözler Merkez Bankası’nın Faiz Kararında

Enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesinde olduğu İngiltere’de Perşembe günü faiz oranının 50 baz puan artması bekleniyor. İşte detaylar,
İngiltere’de Gözler Merkez Bankası’nın Faiz Kararında
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günü faizde 50 baz puan artırıma gitmesi bekleniyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa bu artış 1995’ten bu yana tek seferde yapılmış en büyük artış olacak.

Merkez bankası yükselen enflasyon ile mücadele ederken faiz oranlarındaki artış, borçlanma maliyetlerini yüzde 1,75’e çıkaracak. Bu da BOE’nin 1997’de hükümetten bağımsız hale getirildiğinden bu yana ilk yarım puanlık artışı olacak. Nedeni ise tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de rekor seviyelere tırmanan enflasyon.

Haziran ayında yaşam maliyeti krizi daha da derinleşirken ülkedeki enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 9,4’e ulaşmıştı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, 19 Temmuz’da şahin bir konuşma yaptı. Para Politikası Komitesi’nin 50 baz puanlık bir artışı değerlendirebileceğini ifade etti. Ayrıca yüzde 2’lik enflasyon hedefine mutlaka güçlü bir şekilde ulaşacakları taahhüdünde bulundu.

Geçtiğimiz hafta yapılan bir Reuters anketine göre katılımcıların yüzde 70’inden fazlası yarım puanlık bir artış bekliyor.

GCM Yatırım Banner
Haziran Ayında 25 Baz Puan Artmıştı

Para Politikası Kurulu, Haziran ayında dokuz üyenin 6’sının kabul etmesiyle faiz oranını 25 baz puan artırmıştı.

Gelişmiş piyasalar ekonomisti olan James Smith, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Haziran ayındaki artıştan bu yana ekonomik verilerin önemli ölçüde hareket etmediğini belirtti.

Buna rağmen Para Politikası Komitesi’nin (MPC) enflasyonu düşürmek için “güçlü” hareket etme taahhüdünün ve 50 baz puanlık artış tahmininin, MPC’nin hata yapma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Smith, piyasaların oran beklentilerini yüzde 3,5’ten yüzde 2,9’a düşürdüğünü, gidişatın Aralık ayına kadar iki kez 50 baz puanlık artırım belki de daha fazlası anlamına gelebileceğini ifade etti. Politika yapıcılar sıkılaştırmayı durdurmadan önce ise Eylül ayında sadece 25 baz puan faiz artırımı olabileceğini belirtti.

ING’den ekonomist Smith, kilit noktanın Perşembe günü açıklanacak raporda Banka’nın enflasyonu düşürme konusunda “güçlü” kelimesini kullanmaya devam edip etmeyeceği olduğunu vurguladı.

İngiltere’de Büyüme Endişeleri

ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası geçen ay sırasıyla 75 ve 50 baz puanlık artışlar uygulamıştı.

Ekonomistlere göre Perşembe günü İngiltere’de alınacak agresif bir karar, BOE’nin para sıkılaştırma politikasını ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen seviyeye yakınlaştıracaktır.

Uzmanlar, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele ederken para politikasını sıkılaştırmasının yavaşlayan ekonomiyi daha da olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor.

Berenberg Kıdemli Ekonomisti Kallum Pickering, ekonomik gidişatın belirsiz olduğunu, enflasyonun yükselen enerji fiyatlarının tekrar artmasıyla zirveye ulaşabileceğini belirtti.

İngiltere’de Enerji Fiyatları

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi olan Ofgem, yükselen enerji maliyetlerinden dolayı enerji fiyat sınırını Nisan ayından itibaren yüzde 54 artırdı.

Ekim ayında ise yıllık hane enerji faturalarının 3 bin 600 euroyu bulmasından dolayı daha büyük bir artış bekleniyor.

İngiltere Baş Ekonomisti Fabrice Montagne’e göre yükselen enerji fiyatları Ofgem’in fiyat sınırını artıracağını gösteriyor. Ekonomiste göre bu durum BoE’nin enflasyon tahminini revize etmesine neden olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın