Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Gıda Bankalarından Beslenenlerin Sayısı Artıyor

İngiltere ekonomisindeki karamsar tablo devam ediyor. Ülkede milyonlarca kişinin gıda bankalarından beslenmek zorunda kaldığı açıklandı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Gıda Bankalarından Beslenenlerin Sayısı Artıyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından toplanan, ülkenin farklı bölgelerindeki gıda bankaları verileri yayımlandı. İngiltere’de artan hayat pahalılığı sebebiyle yaklaşık 2,1 milyon kişinin gıda bankalarından yararlandığına işaret edildi.

Bakanlık tarafından yayımlanan verilere göre İngiltere’de 2021 yılının Nisan ayı sonu ile Mart 2022 arasında ailelerin yüzde 3’ü olan yaklaşık 2,1 milyon kişinin ülkedeki gıda bankalarından beslendiği belirtildi.

Gıda bankalarından bakanlığın aldığı verilere göre toplumun yüzde 1’i olan yaklaşık 600 bin kişinin son 30 günde gıda bankalarından en az bir kez yararlanmak zorunda kaldığına vurguda bulunuldu.

Nisan-Aralık 2022 Döneminde Yaklaşık 1,3 Milyon Kişi Gıda Bankalarından Beslendi

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde İngiliz yardım kuruluşu Trussell Trust’ın geçen yılın Nisan-Aralık döneminde gıda bankalarından beslemek zorunda kalanların sayısının yüzde 52 artarak 1,3 milyona ulaştığına dikkati çektiği anımsatıldı.

Dünya ülkeleri yüksek enflasyonla savaşırken, son zamanlardaki ABD’li bankaların iflasları Avrupa bankalarını da etkiledi. Bankacılık sektöründe yaşanan kriz, merkez bankalarının para politikalarına da yansıdı. Ülkelerin beklenti üstü gelen enflasyon verileri, bankaların faiz artırımına gitmesine sebep oldu.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık’ta enflasyon, gıda ve enerji faturalarının yükselişini sürdürmesiyle hane halkı üzerinde daha fazla baskı oluşturmuştu. İngiltere enflasyonu Şubat ayında beklenti üstü artış kaydederek yıllık bazda yüzde 10,4 olarak gerçekleşmişti.

AA haberinde, ülkede geçen ay açıklanan verilerde gıda fiyatlarının yüzde 18,2’lik artış kaydederek 45 yılın en sert yükselişini yaşadığına işaret edildi.

Beklenti üstü gelen enflasyonun ardından İngiltere Merkez Bankası (BOE) bugün para politikası kararını duyurarak faiz oranında 25 baz puanlık artırım yaptı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.