Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası FED’i İzledi! 7 Üye Artırımdan Yana Oldu

FED’in ardından gözlerin çevrildiği İngiltere Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı… ABD'yi izleyen BOE, yüzde 2'lik enflasyon hedefini yineledi.
İngiltere Merkez Bankası FED’i İzledi! 7 Üye Artırımdan Yana Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Faiz kararını dün akşam açıklayan FED gibi zorlu bir görevle karşı karşıya olan İngiltere Merkez Bankası (BOE) da artırım yaptı. Şubat toplantısında gösterge oranı 50 baz puan artırımla yüzde 4’e çıkaran BOE, FED’i izleyerek 25 baz puan artırım yaptı.

Bankacılık krizi ortasında BOE, beklentilere paralel hareket ederek sürpriz yapmadı. Yüzde 4,25 ile borçlanma maliyetlerini 2008 sonrası yeni yüksek seviyelere taşıdı.

İngiltere Merkez Bankası’nın kararı bu hafta yayımlanan beklenti üstü enflasyon verilerinin üzerine geldi. Rapor, İngiltere’de enflasyonun Şubat ayında yüzde 10,4’e yükseldiğini gösterdi ki beklenti yüzde 9,9’a gerilemeye işaret ediyordu. 4 aydaki ilk artış, enflasyon endişelerini artırmıştı.

BOE Para Politikası Kurulu da daha kalıcı baskılara dair kanıt olması durumunda daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olacağı konusunda uyardı. Yine de enflasyonun yılın geri kalanında keskin bir şekilde düşmesi yönünde beklenti korundu.

25 baz puan artırım kararı, BOE kurulunda 7’ye 2 oyla alındı. BOE’nin yazılı açıklamasına göre küresel büyümenin Şubat ayındaki para politikası raporunda öngörülenden daha güçlü olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Ancak gelişmiş ekonomilerde çekirdek tüketici fiyatlarında artış, yüksek seviyesini koruyor. Toptan gaz vadeli işlemleri ve petrol fiyatları ise önemli ölçüde düştü.

BOE, bankacılık sistemine ilişkin yaşananlar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Küresel finans piyasalarında, özellikle Silikon Vadisi Bankası başarısızlığından bu yana ve UBS’nin Credit Suisse’i satın almasına giden süreçte ve bu olayların olası daha geniş etkilerine ilişkin piyasa endişelerini yansıtan büyük ve dalgalı hareketler oldu.”

İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi (FPC), BOE Para Politikası Kurulu’na son küresel bankacılık sektörü gelişmeleri hakkında bilgi verdi.

FPC, Birleşik Krallık bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve güçlü likidite pozisyonlarını koruduğu ve yüksek faiz oranları dönemi dahil çok çeşitli ekonomik senaryolarda ekonomiyi desteklemeye devam etmek için iyi bir konumda olduğu yargısına vardı.

Açıklamada FPC’nin,  Birleşik Krallık bankacılık sisteminin dirençli olmaya devam ettiği yönünde değerlendirmede bulunduğu bilgisine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın